Lideri Evropske unije se oglasili o krahu režima Bašara al Asada: "Varvarska država je pala. Konačno!"

Dugogodišnja vlast u Siriji je pala, a evo šta o tome kažu lideri Evropske unije.

Achille Abboud / imago stock&people / Profimedia Slavlje u Berlinu zbog pada Bašara el Asada

Vikend za nama obeležio je kraj vladavine sirijskog predsednika Bašara al Asada. Sirijski pobunjenici saopštili su u nedelju ujutru da je vlada te zemlje pala, da su zauzeli glavni grad Damask i da je time je okončana 50 godina duga vladavina porodice Asad. Kako na ove okolnosti gledaju lideri iz Evropske unije?

"Tiranin Bašar al Asad je pobegao", navodi se u saopštenju opozicije. "Proglašavamo Damask oslobođenim gradom".

Vođa sirijske opozicione grupe rekao da je Asad napustio zemlju i uptio se ka nepoznatoj lokaciji, bežeći pred pobunjenicima koji su ušli ušli u Damask. To je potvrdilo i rusko Ministarstvo spoljnih poslova.

Ko je zauzeo vlast?

Za ovu akciju zaslužna je islamistička organizacija Hajat Tahrir al Šam, koja je zajedno sa Sirijskom nacionalnom armijom podržavanom od strane Turske, uspela da u samo nekoliko dana uđe u glavni grad.

Obe ove grupe bile su pozicionirane na severozapadu zemlje, sve dok 27. novembra nisu pokrenulo ofanzivu i zauzele Alep, jedan od najvećih sirijskih gradova.

Osnivač grupe HTS, Abu Muhamed al Džolani, ranije se borio na strani pobunjenika u Iraku protiv američkih snaga, kao član grupe Al Nusra Front koja je postala deo Islamske države i koja je kasnije postala deo Al Kaide, da bi je napustila 2016. godine.

Rojters prenosi da se sirijski predsednik Bašar al Asad sada nalazi u Rusiji, pozivajući se na izvor iz Kremlja. On je, prema navodima medija, podneo ostavku.

Ovim povodom oglasili su se evropski lideri

"Evropa je spremna da podrži očuvanje nacionalnog jedinstva i rekonstrukciju sirijske države koja štiti sve manjine", napisala je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen na platformi Iks.

FREDERICK FLORIN / AFP / Profimedia 

Ovim povodom oglasila se i šefica diplomatije EU Kaja Kalas.

"Radiću sa svim konstruktivnim partnerima u Siriji i regionu", naglasila je Kalas.

Ona je takođe nazvala kraj vladavine Bašara al Asada "pozitivnim" i "dugo očekivanim" događajem.

"Proces izgradnje Sirije će biti dug i komplikovan i sve strane moraju biti spremne na konstruktivan angažman", ocenila je ona.

Predsednik Evropskog saveta Antonio Košta je izjavio da je diktatura sirijskog predsednika Bašara al Asada izazvala ogromnu patnju.

"Njegovim krajem pojavljuje se nova prilika za slobodu i mir za celokupan sirijski narod. Ovo je, takođe, ključno za širu stabilnost regiona", napisao je Košta na platformi X (Tviter).

Francuski predsednik Emanuel Makron pozdravio je danas vest o padu režima sirijskog predsednika Bašara al Asada, navodeći da je konačno "pala varvarska država".

Alain Robert/ABACAPRESS.COM  Francuski predsednik Emanuel Makron

Makron je napisao na platformi Iks da će Francuska ostati privržena bezbednost svih naroda na Bliskom istoku.


"Varvarska država je pala. Konačno. Odajem počast sirijskom narodu na njegovoj hrabrosti, na njegovom strpljenju. U ovome trenutku neizvesnosti, želim im mir, slobodu i jedinstvo", naveo je Makron.

Hoće li EU da izda saopštenje?

Italijanski ministar spoljnih poslova Antonio Tajani izjavio je da bi prenos vlasti sa režima sirijskog predsednika Bašara al Asada na pobunjenike u Siriji trebalo da bude politički, a ne vojni.

On je naveo da nije isključeno da bi EU mogla da izda saopštenje o situaciji u Siriji, koje bi podržalo svih 27 članica, u narednih nekoliko sati.

Tajani je rekao da trenutno izgleda da će se situacija u Siriji odvijati u dobrom pravcu i da će biti mirno izvršena primopredaja vlasti, ističući važnost da se u toj zemlji očuva političko jedinstvo.

Italijanski šef diplomatije ponovio je apel za bezbednost hrišćanske manjine u Siriji, navodeći da su neki biskupi razgovarali sa pobunjenicima i da su bile pozitivne poruke tih razgovora.

(EUpravo zato)