Zapadni Balkan postaje lider održivih ulaganja: Spoj profita, ekologije i razvoja koji privlači milijarde evra

Zapadni Balkan uz podršku UNDP-a otkriva investicione prilike koje povezuju održivi razvoj i interese investitora

Foto: EC - Audiovisual Service/Laurent Chamussy

Zapadni Balkan sve više prepoznaje važnost usmeravanja privatnog kapitala ka održivom razvoju. Kroz inovativne alate poput SDG investicionih mapa, zemlje regiona identifikuju konkretne sektore sa razvojnim potencijalom i privlače međunarodne investitore. Primeri iz Srbije i Severne Makedonije pokazuju kako povezivanje javnih prioriteta sa tržišnim interesima može doneti dugoročne koristi za ekonomiju i životnu sredinu.

Mapiranje puta ka SDG investicijama

Zamislite vodič koji jasno pokazuje presek između tržišnog potencijala i vladinih razvojnih prioriteta. Upravo to je ideja iza SDG Investicione mape. U Severnoj Makedoniji, ova mapa je izrađena u skladu sa Nacionalnom strategijom razvoja (NDS).

"Posvećeni smo izradi mape koja povezuje poslovne potrebe sa prioritetima vlade," izjavio je Igor Janušev, generalni sekretar Severne Makedonije.

Od početka, u proces su uključeni brojni akteri kroz sastanke Saveta za investicije - generalni sekretarijat, Ministarstvo ekonomije, Ministarstvo spoljnih poslova i spoljnih poslova i trgovine, Agencija za strane investicije i promociju izvoza, Direkcija za tehnološko-industrijske razvojne zone, regionalni razvojni centri i sve privredne komore. Ova široka uključenost pokazuje rastući konsenzus među institucijama i sektorima o potrebi za uključivim pristupom investicionim mogućnostima, usklađenim sa nacionalnim prioritetima i usmerenim ka održivom, dugoročnom razvoju. Kada budu razvijene, investicione oblasti iz mape biće aktivno promovisane potencijalnim međunarodnim investitorima.

Severna Makedonija nije sama u ovom procesu. UNDP Srbija je 2023. završio jednogodišnji proces identifikacije ekonomski isplativih investicionih prilika. Rezultati su već vidljivi – uz pomoć SDG Investicione mape, sektor obnovljivih izvora energije u Srbiji privukao je međunarodnu investiciju od dve milijarde evra kroz potpisivanje memoranduma o razumevanju. Ovaj uspeh je podstakao naredne korake UNDP-a i vlade – razvoj investicionih projekata, evaluaciju potencijalnih SDG ulaganja i aktivnu komunikaciju sa investitorima.

Foto: Shutterstock

Zahvaljujući iskustvu Srbije, proces koji se odvija u Severnoj Makedoniji i drugim zemljama regiona dodatno se oslanja na razmenu znanja i praktičnih uvida. U skladu sa SDG Investicionim mapama i pristupom UNDP-a kroz INFF (Integrisani nacionalni okvir finansiranja), Zapadni Balkan osigurava da su investicije usklađene sa nacionalnim prioritetima. Ovo odražava širi evropski trend – u 13 zemalja Evrope i Centralne Azije INFF okviri pomažu usklađivanje javnih i privatnih finansija sa ciljevima održivog razvoja.

Neiskorišćeni potencijal Zapadnog Balkana

Inicijativa SDG Investicionih mapa UNDP-a deo je globalnog pokreta za održive investicije – već je identifikovano 717 investicionih oblasti u više od 40 zemalja i teritorija širom sveta. Identifikovani sektori predstavljaju prioritete u politici i ključne razvojne potrebe. Na Zapadnom Balkanu su u obzir uzeti i procesi pristupanja EU i nacionalni konteksti. Rezultati ističu ključne sektore kao što su poljoprivreda, održivi turizam, obnovljivi izvori energije i upravljanje otpadom.

Region pokazuje ogroman i neiskorišćen potencijal za "impact" investicije. Njegova strateška lokacija, sve povoljnije poslovno okruženje i konkurentna i kvalifikovana radna snaga čine ga atraktivnim za domaće i strane investitore. Tehnička podrška UNDP-a Zapadnom Balkanu kroz alate poput SDG Investicionih mapa predstavlja snažan primer kako region usmerava investicije ka održivom razvoju i doprinosi globalnim naporima za postizanje SDG ciljeva.

Povezivanje regionalne akcije sa globalnim ciljevima

Napori za mobilizaciju privatnog kapitala za razvoj traju već godinama i deo su zajedničkih inicijativa UN-a i njegovih partnera. Još pre deceniju, Adis Abeba Akcioni plan istakao je potrebu za privatnim međunarodnim kapitalom – naročito stranim direktnim investicijama (FDI) – kako bi se dopunili nacionalni razvojni napori i zatvorile finansijske praznine u ključnim sektorima.

SDG Investicione mape predstavljaju direktan odgovor na taj globalni poziv.

Gledajući unapred, Četvrta međunarodna konferencija o finansiranju za razvoj (FFD4) biće održana od 30. juna do 3. jula 2025. godine u Španiji, uz učešće nacionalnih lidera, predstavnika privatnog sektora, međunarodnih finansijskih institucija i drugih ključnih aktera. Ovaj događaj, koji se održava jednom u deceniji, predstavlja šansu da se premosti jaz između globalnog kapitala i potreba održivog razvoja – i izgradi finansijski sistem koji služi ljudima i planeti. UNDP, oslanjajući se na svoje jedinstveno znanje, široku mrežu zemalja i partnerstva sa više aktera, aktivno radi na širenju svojih programa privatnog finansiranja usmerenih na ostvarenje SDG ciljeva.

(EUpravo zato.rs)