Više od 70 odsto grada koristi podzemne vode za grejanje: Sada odlaze korak dalje

Lokalna samouprava u Bejušu, rumunskom lideru u oblasti geotermalnog daljinskog grejanja, trebalo bi da se prijavi za EU grantove kako bi proširila sistem grejanja na celu teritoriju opštine, pokazala je nova studija. Ovaj grad već se može pohvaliti najnižim troškovima energije u Rumuniji.

Foto: Oana08 / Shutterstock.com

Bejuš je jedini grad u Rumuniji u kome više od 70 odsto domaćinstava, firmi i institucija koristi podzemnu toplotnu vodu za grejanje.

Inače, Bejuš, smešten u severozapadnoj Rumuniji, broji nešto manje od 10.000 stanovnika.

Tehnička studija, koju je naručila norveška razvojna banka Innovation Norway, otvara mogućnosti za dalji razvoj sistema geotermalnog grejanja uz podršku evropskih fondova, saopštila je rumunska novinska agencija Agerpres.

Načelnik Bejuša, Gabrijel Popa, izjavio je da opština planira da postigne potpuno pokrivanje geotermalnim grejanjem, a istraživanje geoloških resursa sprovedeno je uz pomoć stručnjaka sa Islanda.

Studija je istraživala načine za smanjenje gubitaka u sistemu geotermalnog grejanja.

U međuvremenu, brojne druge opštine, uključujući Bukurešt, rade na razvoju svojih projekata geotermalnog grejanja.

Izvorni dokumenti ističu dostupnost EU razvojnih programa, a trenutna javna rasprava uključuje vodič za prijavu na ove programe. Bejuš bi mogao da konkuriše za sredstva iz Evropskog ekonomskog prostora (EEA), čiji članovi uključuju EU zemlje, Island, Lihtenštajn i Norvešku.

Inženjer Horija Ban iz kompanije Termoline, specijalizovane za zelenu energiju, ističe da toplotne pumpe mogu sačuvati do 50% energije iz geotermalne vode. Takođe, predloženo je korišćenje toplotne energije iz izlazne geotermalne vode za poljoprivredne svrhe, kao što su plastenici i sušilice drva, kako bi se smanjili gubici.

Sistem geotermalnog grejanja Foto: Shutterstock/caifas

Geotermalni akvifer u Bejušu otkriven je 1996. godine na dubini od 2,6 kilometara, sa temperaturom vode od 85 stepeni Celzijusa. Kompanija Transgex iz Oradje snabdeva grad geotermalnom vodom. Preliminarne studije koje su započele 2017. godine uz finansijsku podršku EEA Grants, doprinele su Bejušu da postane grad sa najjeftinijom energijom u Rumuniji.

Osim toga, Bejuš je prošle godine započeo projekat izgradnje akvaparka vrednog 33,6 miliona evra, koji uključuje kompleks od 6.691 kvadratnog metra i osam spoljašnjih bazena, uz grant od 12,5 miliona evra.

Iako Turska prednjači u regionu sa velikim geotermalnim projektima, Rumunija i Grčka pokazuju veliki potencijal za dalji razvoj geotermalne energije, dok su u Srbiji, trenutno, u fokusu manji projekti.