Tvrde da je plan Brisela o klimatskom cilju za 2040 nerealan: "Ekonomski štetan i donet bez adekvatne konsultacije"

Lideri češke desnice oštro su napali predlog Evropske unije o klimatskom cilju za 2040. godinu, ocenjujući ga kao nerealan i upozoravajući na ekonomske štete, političke posledice i moguć bunt protiv Komisije.

Petr Fijala Foto: FotoDax/Shutterstock

Češki političari iz redova desnog centra, članovi Evropske narodne partije (EPP), pridružili su se konzervativcima u odlučnom odbacivanju predloga o klimatskom cilju Evropske komisije da se nivoi emisija ugljen dioksida iz 1990. godine smanje za 90 odsto do 2040.

Premijer Petr Fijala odbacio je ovaj cilj.

"Ne slažemo se sa postavljanjem još jednog klimatskog cilja. Smatramo da su postojeći klimatski ciljevi već definisani i da ih treba ispunjavati na razuman način, uz prilagođavanje nekih mera na koje smo već pristali, kako ne bismo ugrozili konkurentnost", rekao je. Upozorio je da bez uvažavanja prosperiteta i ekonomskih aspekata "nećemo imati podršku javnosti za klimatske ciljeve".

Ministar životne sredine Petr Hladik i poslanik u Evropskom parlamentu Tomaš Zdehovski takođe su kritikovali plan, ocenivši ga kao nerealan, ekonomski štetan i donet bez adekvatne konsultacije.

"Ovaj predlog nije realan za Češku. Bez realnih uslova i pravičnog finansiranja, tranzicija nije izvodljiva", rekao je Hladik, naglasivši da su potrebne jasne procene uticaja na pojedinačne sektore i veća podrška EU.

Zdehovski je upozorio na moguće ozbiljne političke posledice. "Mislim da, ako Evropska komisija ne želi da bude smenjena sledeće nedelje u Strazburu, i ako ne želi da dignemo ruku i izrazimo ozbiljno nezadovoljstvo nekim komesarima, onda iskreno verujem da će povući predlog", rekao je u intervjuu za češku televiziju, aludirajući na pokušaj konzervativaca da sruše Komisiju Ursule fon der Lajen.

"Cela Evropska komisija je izgubila kompas. Većina evroposlanika, bez obzira na političku grupaciju, je besna", dodao je, upozorivši da Komisija rizikuje da izgubi podršku stranaka desnog centra. "Niko nas nije konsultovao unapred", naglasio je.

Češki evroposlanik Aleksandar Vondra (ODS, ECR), član Odbora Evropskog parlamenta za životnu sredinu (ENVI), bio je još oštriji. Rekao je da Češka "nema nikakve šanse" da ispuni zadati cilj bez "ogromnih troškova koji će pasti na leđa običnih ljudi". Predlog je nazvao "odvratnim primerom klimatskog kolonijalizma" i poručio da ga neće podržati ako se temeljno ne izmeni.

(EUpravo zato/Euractiv)