Komesar za klimu: "Dolazi geopolitička zima"

Komesar je istakao da uprkos ambicioznim klimatskim ciljevima, EU mora da ostane kompetitivna pred SAD i Kinom.

Ahmad Mukhtar/EC - Audiovisual Service Komesar EU za klimu Vopke Hoekstra

Planeta se zagreva, ali se geopolitički pejzaž zamrzava, upozorio je klimatski šef Evropske unije Vopke Hoekstra.

Donald Tramp, veliki zagovornik fosilnih goriva i čovek koji ne veruje u klimatske promene, ponovo će ući u Belu kuću. Širom Evrope jačaju desničarski pokreti koji se protive zelenim politikama... Sve to zadaje velike muke Evropskoj uniji, prenosi Politico.

"Očigledno je da smo ušli u geopolitičku zimu", rekao je Hoekstra opisujući "izuzetno izazovna geopolitička vremena koja će se pogoršati pre nego što će se poboljšati u godinama koje su pred nama".

Komesar za klimu, koji nadgleda klimatske pregovore u ime EU, smatra da će narednih nekoliko godina biti burne jer će morati da ubedi ostatak sveta da ubrza napore u smanjivanju emisija štetnih gasova.

"Napredujemo u borbi sa klimatskim promenama i implementiranju mera, ali Evropa ne može sama to da radi. Zagrevanje planete ne bira, nije bitno odakle se CO2 upumpava u atmosferu. To pogađa celu planetu", rekao je Hoekstra.

On nije želeo da komentariše buduću američku administraciju, ali je svestan da Evropa ne može sama da se suoči sa klimatskim izazovima jer je EU odgovorna za svega 6 odsto svetskog zagađenja.

"Čak i da sve pospremite u svom dvorištu, a ne povedete i druge sa sobom, i dalje ćete se suočiti sa istim problemima sa kojima se danas suočavamo. Tako da je ključno da se drugi ohrabre da učine više", rekao je ne navodeći detalje.

Jedan od predloga je da se uvede granični porez na ugljenik koji će se odnositi na uvoznu robu koja emituje štetne gasove. Mera bi trebalo da stupi na snagu 2026. godine, ali je naišla na velike kritike Brazila, Indije, Kine i Južne Afrike.

Osvrćući se na svetsku klimatsku diplomatiju, Hoekstra je insistirao da bi EU morala da razgovara sa svim velikim zagađivačima poput Kine, Saudijske Arabije ili SAD.

Ekonomije G20 su odgovorne za većinu emisija gasova koji zagrevaju planetu, pa je Hoekstra rekao da je važno da pojačaju svoje klimatske ambicije u susret narednom samitu COP30 koji bi trebalo da se održi u Brazilu.

"Imalo bi smisla da cela grupa, uključujući Evropljane, učini korak napred. Nećemo se pomeriti ni makac ukoliko pokušamo da problem prebacimo na druge zemlje koje imaju emisije ispod proseka... Tako da svako mora da uđe u ovu igru", dodao je.

Sa druge strane, komesar je istakao da uprkos ambicioznim klimatskim ciljevima, EU mora da ostane kompetitivna pred SAD i Kinom.

Prema njegovim rečima, Brisel u narednih 5 godina mora da bude "mnogo eksplicitniji u kombinovanju zelene tranzicije sa izvodljivom poslovnom klimom".

EU mora da osigura da će teška industrija ne samo preživeti već će bujati na evropskom zemljištu.

"Treba napraviti most između klime i preduzetništva", rekao je Hoekstra.

(EUpravo zato/Politico)