Za ovu prestižnu titulu grad uzme pozamašnu cifru: Gimarais je Zelena prestonica Evrope, evo šta ih kvalifikuje

Krajem novembra, Evropska komisija proglasila je dobitnika nagrade Zelena prestonica Evrope za 2026. godinu.

G&M Therin-Weise / robertharding / Profimedia Trg Largo da Oliveira, Uneskova svetska baština, Gimarais

Portugalski grad Gimarais je dobitnika nagrade Zelena prestonica Evrope za 2026. godinu koju dodeljuje Evropska komisija, dok je Evropski zeleni list, namenjen manjim gradovima, otišao u ruke Aguede, takođe u Portugalu, i Vase u Finskoj, piše Klima 101.

Evropska zelena prestonica dobiće 600 hiljada evra kako bi nastavila svoj put ka ozelenjavanju i većoj održivosti, dok će Aguedi i Vasi pripasti po 200 hiljada evra.

Čime je Gimarais zaslužio laskavu titulu koju su počev od 2010. do danas osvajali – između ostalih – Stokholm, Ljubljana, Talin i Valensija?

Posredi je istorijski grad na severu zemlje koji se čak smatra i rodnim gradom Portugala zato što je tamo rođen prvi portugalski kralj davne 1109. godine.

Ali to ne znači da Gimarais živi na lovorikama stare slave… Štaviše, svoje nasleđe uklapa u moderne tokove, a sve u konsultaciji sa lokalnim stanovništvom, naučnicima i privatnicima. Zahvaljujući tome se i izdvojio među ovogodišnjom konkurencijom poput Klagenfurta u Austriji.

Gimarais nastoji da do kraja decenije postane klimatski neutralan grad. To znači da do tada treba da dekarbonizuje i sektor grejanja koji godišnje oslobađa oko 35 hiljada tona ugljen-dioksida. Glavno sredstvo za smanjenje štetnih emisija na ovom polju su im toplotne pumpe.

S obzirom na to da vlasti Gimaraisa veliki fokus stavljaju na podizanje svesti i učešće lokalne zajednice u oblikovanju grada, podstiče se razvoj energetskih zajednica koje koriste obnovljive izvore kao način za proizvodnju čistije struje.

Ove tehnologije tamo nisu nepoznanica: koriste se još od početka prošlog veka. Grad raspolaže hidroenergijom, kapacitetima koji koriste zeleni komunalni otpad, odnosno biomasu, kao i fotonaponskim panelima.

Još odličnih rezultata

Bitan iskorak u borbi protiv klimatskih promena Gimarais pravi i zahvaljujući projektu unapređenja energetske efikasnosti i termalnog komfora u javnim zgradama.

Povrh toga, od 2013. godine, javne zgrade treba da imaju neto ulte emisije, a 2017. završena je izgradnja potpuno samoodrživog objekta, tzv. Akademije za gimnastiku.

Pored ublažavanja klimatskih promena, Gimarais postiže odlične rezultate i kada su u pitanju kvalitet vazduha, vode, biodiverzitet, zelene površine, upravljanje otpadom, cirkularana ekonomija, saobraćaj

Imajući sve to u vidu, ne čudi da je ovaj grad sa 156 hiljada stanovnika najnoviji nosilac nagrade Evropska zelena prestonica. Gimarais je prethodno osvojio i nagrade za Evropsku prestonicu kulture, kao i za Evropsku prestonicu sporta.

(EUpravo zato/Klima 101)