Desalinizacija morske vode i kružni model upravljanja: Kako Katalonija planira da reši krizu sa sušom?

Regionalna vlada želi da izbegne ozbiljne epizode ​​​​oskudice vode kakve je Katalonija videla u poslednje četiri godine i zato ima plan za rešavanje ovog problema.

Albert Llop / Zuma Press / Profimedia Katalonija ima plana kako da reši krizu sa sušom bez kiše

Katalonija planira da potroši 2,3 milijarde evra do 2040. godine na rešavanje problema hronične nestašice vode, dok je regionalna vlada sebi postavila cilj da „garantuje sigurnost vode i prestane da zavisi od padavina".

Prošle nedelje, novi predsednik regiona Salvador Ila predstavio je ažuriranu strategiju upravljanja vodama koja ima za cilj da izbegne ozbiljne epizode ​​​​nestašice kakve je Katalonija videla u poslednje četiri godine.

Desalinizacija, cevi koje cure i kružnost vode

Oko polovine ukupnog iznosa već je izdvojeno za projekte.

Jedna od njih je izgradnja novog postrojenja za desalinizaciju morske vode u severnoj Kosta Bravi.

Iako još nema detalja o tome gde će se tačno ovo postrojenje nalaziti, koštaće oko 200 miliona evra i zahtevaće izvesnu saradnju španske vlade.

To je dodatak na 12 postrojenja za desalinizaciju koje je već planirao prethodni predsednik lokalne vlade Pere Aragones.

Drugi projekat uključuje preusmeravanje otpadnih voda iz reke Beso u reku Llobregat kako bi se tamo koristila dok se grade postrojenja za prečišćavanje vode Besos.

Radovi na postrojenjima za prečišćavanje vode u Matarou i Figueresu se takođe pokreću kako bi se pomoglo u obnavljanju vodonosnih kapaciteta i za korišćenje u poljoprivredi.

Implementirali smo novi model upravljanja. Prelazimo sa linearnog na kružni", rekla je Silvija Panek, ministarka teritorije, stanovanja i ekološke tranzicije.

Ona je dodala da velika količina vode za piće završava u moru i da moraju da pumpaju uzvodno da bi to iskoristili.

Vlada kaže da bi nova mapa puta za upravljanje vodama takođe trebalo da omogući da se nešto novca potroši na popravku dugotrajnih cevovoda koji su procurili, u područjima Badalona i Santa Coloma de Gramenet, kao i njihovih okolnih područja.

Katalonska vanredna situacija zbog suše

Usred velike nestašice vode, katalonska regionalna vlada proglasila je vanredno stanje zbog suše u februaru ove godine.

Albert Llop / Zuma Press / Profimedia  Suša u Kataloniji

Akumulacije su pale ispod 16 odsto kapaciteta nakon tri godine ispod prosečnih padavina, a zvaničnici su to opisali kao najgoru sušu u modernoj istoriji.

Uvedena su ograničenja korišćenja vode uključujući zabranu punjenja bazena i zalivanja zelenih površina. Stanovnici su bili ograničeni na korišćenje maksimalno 200 litara vode dnevno, dok su dalja ograničenja stavljena na poljoprivredu i industriju.

Hitne mere protiv suše ukinute su u maju kada je nivo vode u katalonskim rezervoarima premašio 20 odsto kapaciteta. Situacija je i dalje nesigurna i katalonska vlada sada želi da garantuje sigurnost vode jer se region suočava sa sve sušnijom budućnošću zbog klimatskih promena.

Bez zavisnosti od padavina

Kao i njen prethodnik, Panekue je naglasio da uprkos nedavnoj kiši, "suša još nije gotova".

Ali Ilina vlada planira da potroši oko milijardu evra više od plana prethodnog regionalnog predsednika Pera Aragonesa.

Postoje dve glavne razlike.

Prvo, novi set mera bi trebalo da znači da Katalonija može da dobije 70 odsto vode koju troši iz izvora koji nisu rezervoari do 2027. Trenutno, samo 33 odsto vode koju region troši dolazi iz izvora koji nisu kišnice.

Drugo je dodavanje planova za transport otpadne vode od Besa do Llobregata kako bi se ona učinila pitkom i distribuirala. Za razliku od starog plana, nova šema upravljanja takođe ne uključuje kazne za opštine sa prekomernom potrošnjom vode.

(M.A./EUpravo zato/euronews.com)