Državna elektroenergetska kompanija Severne Makedonije Elektrani na Severna Makedonija (ESM) i Svetska banka potpisale su sporazum o grantu vrednom 2,4 miliona dolara, namenjenom pripremnim aktivnostima za projekat kogeneracione elektrane REK Bitola 1.
Severna Makedonija je još u januaru 2024. godine započela proces prelaska termoelektrana u Bitolju i Negotinu sa uglja i mazuta na sisteme koji mogu da koriste prirodni gas i vodonik.
Kako je saopštio ESM, sporazum koji su potpisali generalni direktor kompanije Lazo Uzunčev i direktorka Svetske banke za Kosovo i Severnu Makedoniju Karol Megevand predstavlja važan korak u energetskoj tranziciji i modernizaciji energetskog sektora zemlje.
Ceremoniji potpisivanja prisustvovali su premijer Hristijan Mickoski i ministarka energetike, rudarstva i mineralnih resursa Sanja Božinovska.
Novac namenjen izradi studije izvodljivosti
Lazo Uzunčev je istakao da će sredstva biti iskorišćena za pripremne aktivnosti za kogeneracionu elektranu REK Bitola 1 i proširenje sistema daljinskog grejanja u Bitolju.
Prema njegovim rečima, grant će omogućiti izbor renomiranih konsultanata za izradu studija, uključujući ključnu studiju izvodljivosti, koja će predstavljati osnovu za raspisivanje međunarodnog tendera za projektovanje i izgradnju elektrane u skladu sa najvišim međunarodnim standardima.
Planirana investicija, procenjena na oko 200 miliona evra, biće realizovana u blizini postojećeg kompleksa REK Bitola. Projekat će omogućiti proizvodnju električne i toplotne energije, doprineti smanjenju emisija i usklađivanju sa domaćim i evropskim standardima, dok bi građanima Bitolja i okolnih mesta trebalo da obezbedi jeftinije grejanje, navodi ESM.
Očekuje se i da projekat doprinese poboljšanju životne sredine u regionu Pelagonije, piše Balkangreenenergynews.com.
Karol Megevand je istakla da će sredstva iz Fonda za pripremu projekata (GFPP) postaviti temelje za dekarbonizaciju elektroenergetskog sektora, integraciju čistijih izvora energije i proširenje sistema daljinskog grejanja, čime će se obezbediti pouzdanije snabdevanje toplotnom energijom lokalnih zajednica.
Ona je dodala da projekat odražava i širi put Severne Makedonije ka usklađivanju sa evropskim energetskim i klimatskim ciljevima.
Božinovska: Severna Makedonija mora da proizvodi više domaće energije
Ministarka energetike Sanja Božinovska naglasila je da ne može biti kompromisa kada je reč o energetskoj bezbednosti zemlje.
"Naša vizija je jasna, Severna Makedonija mora da proizvodi više domaće energije uz postepeno smanjenje ugljeničnog otiska. Što više obnovljivih izvora energije integrišemo u sistem, to su nam potrebniji stabilni i fleksibilni bazni kapaciteti koji će garantovati sigurnost snabdevanja. Cilj nam je da izgradimo moderan energetski sistem usklađen sa evropskim politikama, uz istovremeno obezbeđivanje sigurne i pristupačne energije za građane i privredu," rekla je Božinovska.
Severna Makedonija već nekoliko godina priprema projekat izgradnje kogeneracionih elektrana.
Plan razvoja elektroenergetskih postrojenja i baterijskih sistema za 2026. godinu predviđa 495 megavata kogeneracionih kapaciteta na prirodni gas. Zemlja je prošlog jula sa kompanijom Kazandži holding potpisala i memorandum o razumevanju o investicijama u energetski sektor, uključujući i gasne elektrane.
(EUpravo zato.rs/Balkan green energy news)