Sada kada su Olimpijske igre u Parizu gotove, privremeni klima uređaji će dobiti drugi, a možda i treći život.
Oko ovih rashladnih uređaja podigla se drama. Prvobitno nije trebalo da se nalaze u sobama sportista jer su se fokusirali na energetski efikasnije opcije.
U određenim delovima Evrope se građani i nisu toliko oslanjali na klime jer nije bilo toliko toplo. Međutim, toplotni talasi su uzeli maha, a to može biti pogubno po sportiste. Mnogi od njih su zato zatražili da dobiju mobilne jedinice kako bi se rashladili.
Hiljade klima je tako bilo naručeno u Olimpijskom selu gde je boravilo oko 14.000 takmičara iz celog sveta.
Iako su se Olimpijske igre završile 11. avgusta, Paraolimpijske igre tek treba da počnu 28. avgusta.
Iako su sportisti morali sami da plate za svoje klime, organizatori su kazali da će ih paraolimpijci dobiti besplatno iz medicinskih razloga, u razmeri od jedan prema tri.
Tokom Paraolimpijskih igara Olimpijsko selo će ugostiti oko 8.000 sportista, a neki od njih ne mogu na adekvatan način da regulišu telesnu temperaturu.
Vrućina je već bila problematično pitanje na ovogodišnjim Igrama. Osim što utiče na performans, dovodi i do potencijalne iscrpljenosti i toplotnog udara.
Temperature su u Parizu tokom jula bile oko 35 stepeni.
Slična zabrinutost se pojavila i na prethodnim Olimpijskim igrama, ali rizik raste zbog klimatskih promena.
"Svet je gledao kako se sportisti muče na 35 stepeni. Da atmosfera nije prepuna emisija od sagorevanja fosilnih goriva, Pariz bi bio hladniji za 3 stepena i mnogo bezbedniji za sportska takmičenja", rekla je klimatolog Frederike Oto, preneo je Verge.
Organizatori Olimpijskih igara u Parizu su se našli u problemu. Klima uređaji mogu da pomognu ljudima tokom toplotnih talasa, ali takođe i sami doprinose klimatskoj krizi jer sagorevaju energiju.
Prekomerno korišćenje može dovesti i do opterećenja elektromreže, pa stanovnici mogu ostati bez struje u trenutku kada im je hlađenje najpotrebnije.
Urbanisti širom sveta pokušavaju da nađu što održivija rešenja, uključujući energetski efikasnije toplotne pumpe ili oblaganje krovova zgrada baštama.
Olimpijsko selo je koristilo geotermalni sistem za hlađenje tako da je hladna voda voda proticala ispod podova. Zajedno sa specifičnom izolacijom, sistem je trebalo da održava temperaturu od 23 do 26 stepeni u najtoplijem delu dana, navedeno je u saopštenju Međunarodnog olimpijskog komiteta.
Ipak, to nije bilo dovoljno, pa su rashladne jedinice bile iznajmljene.
Kada se završe Paraolimpijske igre, biće obnovljene i ponovo korišćene.
Olimpijsko selo će nastaviti da se oslanja na ugrađene sisteme za hlađenje jer je cilj da postane "održivi gradski distrikt". To uključuje i plan za 2.500 domova, studentski dom i hotel.
(EUpravo zato/Verge)