Prema predviđanjima Kopernikusove službe za nadzor atmosfere CAMS, očekuje se da će ove nedelje saharska prašina ponovo doći do jugoistočne Evrope i istočnog Mediterana.
Poslednja epizoda će dosegnuti vrhunac tokom današnjeg dana s povećanom koncentracijom grubih čestica, PM10, na nivou tla u jugoistočnoj Evropi i drugim delovima istočnog Mediterana.
Od 10. juna predviđanja CAMS-a pokazuju prenos saharske prašine u centralni i istočni Mediteran, što rezultira visokim površinskim koncentracijama PM10 u područjima poput Bugarske, Kipra ili Grčke tokom nekoliko dana s vrednostima znatno iznad 24-satnog proseka od 50 µg/m3 koji je uspostavila Evropska unija za kvalitet vazduha.
Kvalitet vazduha u tim zemljama biće smanjen, a nebo će biti maglovito. CAMS predviđa da će dnevni maksimum PM10 dosegnuti koncentracije čak i iznad 100 µg/m3, što ukazuje na vrlo loš kvalitet vazduha.
Saharska prašina u Evropi nije novost
Ova pojava će uslediti nakon dve nedavne epizode koje su se dogodile između 3. i 7. juna. Prva je takođe uticala na jugoistočnu Evropu i istočni Mediteran. Druga je prešla severozapadnu Afriku, stigavši do Iberijskog poluostrva, južne Francuske i severne Italije.
Mark Parington, viši naučnik u Kopernikusovoj službi za nadzor atmosfere kazao je da prenos saharske prašine preko Sredozemlja u Evropu nije neuobičajen.
"Posmatranja pokazuju porast intenziteta i učestalosti ovih događaja za neke delove Evrope poslednjih godina, naglašavajući važnost kontinuiranog praćenja naše atmosfere kako bismo razumeli da bi kvalitet vazduha mogao da se promeni u odnosu na te epizode", naveo je.
Dolazak saharske prašine pomno su pratile nacionalne vlasti nekih od najpogođenijih zemalja: Bugarske, Grčke i Kipra, koje trenutno sarađuju s CAMS-om u okviru Nacionalnog programa saradnje.
Vasilis Amiridis, direktor istraživanja Nacionalne opservatorije u Atini (NOA) je izjavio: "NOA je pratila epizode prodora saharske prašine u Grčku , kako bi informisala stanovništvo o njihovoj ozbiljnosti i potencijalnom uticaju na kvalitet vazduha. Podaci CAMS-a bili su temeljni za precizno praćenje najnovijeg prenosa prašine na velike udaljenosti, pomažući nam da se pripremimo za njegove potencijalne negativne uticaje".
Elena Hristova, rukovodilac odeljenja Nacionalnog instituta za meteorologiju i hidrologiju (NIMH) u Bugarskoj je istakla: "Kako sve više epizoda prašine u Sahari pogađa Bugarsku, tome posvećujemo posebnu pažnju. Konkretne informacije o njihovom intenzitetu i ponašanju bitne su za podizanje svesti stanovništva o njihovim zdravstvenim implikacijama i za planiranje u ključnim sektorima kao što je proizvodnja energije".
Inače, reč je o potpuno prirodnoj pojavi koja je karakteristična za zimske i prolećne mesece, kao i tokom jeseni.
(EUpravo Zato/Index.hr)