U Sokobanji su uz podršku Evropske unije (EU) počeli radovi na uređenju plaža i postavljanju tri pontona na Bovanskom jezeru.
Uskoro se očekuje i isporuka dva turistička katamarana na električni pogon sa ciljem da se dalje unapređuje ponuda Sokobanje uz očuvanje životne sredine.
Ovi radovi se izvode u okviru projekta Magija istočne Srbije koji za cilj ima da unapredi održivi turizam teritorije koja obuhvata sve četiri lokalne samouprave u Zaječarskom okrugu.
Sredstva Evropske unije od skoro 1,2 miliona, opredeljena kroz EU PRO Plus program koji sprovodi UNOPS u saradnji sa Ministarstvom za evropske integracije, biće uložena u turističke i rekreativne objekte u Zaječaru, Knjaževcu, Sokobanji i Boljevcu, kako bi se stvorila objedinjena turistička ponuda.
U opštini Knjaževac su pri kraju radovi na proširenju i razvoju kompleksa Banjica gde će uz radove na komunalnoj infrastrukturi, vodovodnoj i kanalizacionoj mreži, biti proširen i parking i izgrađeni novi sportski tereni i park za decu sa novim mobilijarom.
Grad Zaječar u okviru projekta radi na završetku izgradnje i opremanju 16 bungalova u omladinskom kampu u park-šumi "Kraljevica" koja je mesto okupljanja mladih i dece, izviđača i planinara. Takođe su u planu i radovi na završetku izgradnje menze i zajedničkih toaleta za goste koji planiraju da kampuju ovde.
U opštini Boljevac će se graditi "pamp trek" poligon, namenjen biciklistima, vožnji rolera i skejtova koji će zauzimati površinu od 750 metara. Planirana je i trim staza duga 1.300 metara sa postavljenim spravama za vežbanje a opština će da uradi i turističku signalizaciju kako bi se obeležile turističke atrakcije i kulturno istorijsko nasleđe.
Uz ovu EU podršku, ceo Zaječarski okrug radi na unapređenju turizma i dodatno aktivira svoje prirodne i turističke potencijale, kao što su Stara Planina, Rtanj, Bovansko jezero, prirodno izvorište termalne vode u Rgoškoj banji, ali i arheološka nalazišta, poput Feliks Romulijane.
Kroz projekat, koji se realizuje u saradnji sa RARIS-om, Regionalnom agencijom za razvoj istočne Srbije, biće razvijen zajednički turistički proizvod, odnosno kartica koja će nuditi pogodnost da se sa jednom udruženom kartom obiđe više turističkih atrakcija, lokaliteta, muzeja, te da turisti produže vreme boravka na ovoj teritoriji.
Projekat Magija istočne Srbije proistekao je iz Strategije razvoja urbanog područja grada Zaječara i opština Boljevac, Knjaževac i Sokobanja koja je razvijena uz podršku EU preko EU PRO Plus programa i koja predstavlja osnovu za održivi razvoj cele teritorije.
Ovo je jedan od 18 integralnih projekata, proizašlih iz teritorijalnih strategija, koje Evropska unija podržava sa više od 9,6 miliona evra preko EU PRO Plus programa.
Ovi projekti će aktivirati potencijale i resurse datih teritorija, pomoći u rešavanju zajedničkih problema i promovisati zajednički rad većih gradova i manjih opština, uz aktivno učešće civilnog i poslovnog sektora i lokalnih zajednica i tako doprineti boljem životu stanovništa u 30 lokalnih samouprava.
Podrška EU integralnom teritorijalnom razvoju se nastavlja kroz program EU INTEGRA, koji od januara ove godine sprovode Stalna konferencije gradova i opština (SКGO) i Кancelarija Ujedinjenih nacija za projektne usluge (UNOPS) u saradnji sa Ministarstvom za evropske integracije.
Program koji EU finansira sa 15 miliona evra ima za cilj modernizaciju lokalnih samouprava u Srbiji kroz primenu evropskih modela za integralni teritorijalni i održivi urbani razvoj koji su pilotirani kroz EU PRO Plus.
Aktivnosti EU PRO Plus programa koji doprinosi ravnomernijem društveno-ekonomskom razvoju Srbije, Evropska unija podržava sa 40 miliona evra.
Program, čiju realizaciju vodi Ministarstvo za evropske integracije, ima za cilj da doprinese poboljšanom upravljanju teritorijalnim razvojem, ekonomskom rastu i unapređenju socijalne infrastrukture i kohezije u 99 jedinica lokalne samouprave, u dva regiona: Regionu Šumadije i zapadne Srbije i Regionu južne i istočne Srbije.
Aktivnosti na terenu sprovodi UNOPS.
(M.A./EUpravo zato/euzatebe)