Uoči letnjih odmora, Post office je objavio svoj godišnji Barometar gradskih troškova, prikazujući najbolje destinacije za posetu koje vas neće previše udariti po novčaniku.
Već sedamnaestu godinu za redom, Barometar uzima podatke iz 37 različitih gradova širom Evrope, analizirajući cene kako bi izračunao najpristupačnije destinacije za grdski odmor.
Kombinujuću različite parametre, oni su došli do prosečne cene za dvodnevni boravak. Analiza uključujuje posetu nekoj velikoj turističkoj atrakciji, muzeju i galeriji, obilazak autobusom za panoramsko razgledanje i putnu kartu javnog prevoza koja važi čitavo vreme boravka.
Troškovi hrane i pića koji su uključeni u sumu kreću se od obične šoljice filter kafe do večere od tri sleda za dve osobe, uključujući domaće vino.
Interesovanje za gradske odmore je poraslo ove godine, a istraživanja pokazuju da se dvoje od pet Britanaca odlučuje za gradski odmor. Podaci ove analize trebalo bi da budu od pomoći onima koji žele da prođu jeftinije, a da uživaju u nekom od evropskih gradova.
Viljnus najpovoljniji
Pobednik za 2024. godinu je glavni grad Litvanije.
Viljnus je i ranije nosio krunu najpovoljijeg grada (2015, 2019. i 2020. godine), ali ga je prošle s vrha liste svrgnuo Lisabon. Njegova četvrta pobeda je rezultat niskih cena uopšte - cena vikenda iznosi do 237 funti, što je oko 32.500 dinara. To je više od 10 odsto manje od novca koji treba da potrošite za provod u drugoplasiranom gradu sa liste.
Vilnjus je nedavno postao veoma popularan, a okarakterisan je i kao jedan od najpotcenjenijih turističkih gradova u Evropi.
Postoji mnogo mogućnosti za pešačenje po gradu i okolini, od kojih mnogi nude epske poglede na grad, poput brda Gediminas, a ne treba preskščiti ni posetu katedrali ili tajnom zvoniku crkve Svetog Jakova.
Na drugom mestu je prošlogodišnji pobednik
Zahvaljujući porastu prosečnih troškova smeštaja od 26 odsto, Lisabon je pao naniže na rang listi za 2024, ali ne tako daleko.
Prosečna cena za dva noćenja u smeštaju sa tri zvezdice je 152 funti ove godine, u poređenju sa 121 funti prošle godine, čime se ukupna cena povećava na £264, što je oko 36 hiljda dinara. Grad je jedan od samo tri zapadnoevropska grada koji su ušli u prvih deset.
Evo ko je treći na listi
Još iznenađujućih vesti, Lil se našao na trećem mestu. To je uglavnom zbog pada troškova smeštaja koja je sa 186 funti pala na 131 funtu.
Interesovanje za ovaj francuski grad je poraslo poslednjih godina od kada su Britanci intenzivnije počeli da traže povoljnija putovanja. Inače, Lil je udaljen manje od 90 minuta od Londona ako putujete preko Eurostara.
Atinaje pala sa četvrtog na peto mesto, dok su Riga, Budimpešta, Bratislava, Prag i Varšava popunili preostala mesta.
Lista najskupljih gradova u Evropi je podjednako zanimljiva.
Prema njoj, Amsterdam zadržava prvo mesto, sa prosekom od 669,40 funti po vikendu, što je oko 92 hiljade dinara, a slede Belfast (628,65 funti), Edinburg (602,35 funti) i Helsinki (586,88 funti).
London se nalazi na 25. mestu, a prosečni troškovi uključuju 3,25 funti za šoljicu kafe, što je oko 450 dinara (u poređenju sa 1,82 funti u Vilnjusu), 81,80 funti za obrok od tri jela (49,95 funti u Vilnjusu) i 31,80 funti za kartu za putovanje od 48 sati (17.68 u vrhu grada).
Počevši od najjeftinijih, 10 najboljih evropskih gradova u 2024. su:
- Vilnius, Litvanija
- Lisabon, Portugal
- Lil, Francuska
- Krakov, Poljska
- Atina, Grčka
- Riga, Letonija
- Budimpešta, Mađarska
- Bratislava, Slovačka
- Prag, Češka
- Varšava, Poljska
(M.A./EUpravo zato/Euronews.com)