Centralna tema sastanka američkog predsednika Donalda Trampa i italijanske premijerke Đorđe Meloni, koji će se održati u četvrtak (17. april) biće američke carine na uvoz iz Evropske unije.
Inače, nakon što je najavljeno putovanje, tenzije su se delimično smanjile. Tramp je saopštio da će privremeno, na 90 dana, odložiti uvođenje takozvanih "recipročnih carina" od 20 odsto na proizvode iz EU. Kao odgovor na to, Evropska unija je najavila da će i ona na isti vremenski period obustaviti planirane kontramere na američke takse na čelik i aluminijum, koje su već bile uvedene. Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajn izjavila je da je cilj ovog poteza da se pruži prostor za pregovore.
"Imamo snage, sposobnosti i pameti da savladamo svaku novu prepreku. Već smo prevazišli neke teške prepreke, a biće ih još pred nama", rekla je Meloni pred odlazak u Sjedinjene Američke Države i naglasila da će pokušati da ubedi Trampa da ne uvodi nove trgovinske mere koje bi uticale na ekonomiju članica Evropske unije.
"Moramo da izbegavamo trgovinski rat koliko god možemo jer će on samo oslabiti Zapad", dodao je italijanski premijer.
Odnosi Đorđe Meloni i Donalda Trampa smatraju se veoma dobrim, za razliku od ostalih evropskih lidera. Kao jedina evropska šefica vlade ona je prisustvovala Trampovoj inauguraciji u januaru. Kada je prethodno posetila Trampa na njegovom imanju u Mar-a-Lagu, pohvalio ju je kao "fantastičnu ženu". Iz Rima se u poslednje vreme sve češće čuje da Italija želi da preuzme "uloga mosta" između SAD i EU.
Kakav je plan?
Međutim, iako u Briselu ne prestaju da naglašavaju da je pregovaranje o carinama u načelu stvar Evropske komisije, poslednjih dana došlo je do kontakata između predsednice Evropske komisije Fon der Lajen i Meloni, saopštila je portparolke EU Arijana Podesta. Ona je dodala da su pre polaska planirani dalji kontakti, te da je plan italijanske premijerke "veoma dobrodošao i dobro koordiniran".
Ove nedelje je u Vašingtonu bio i komesar EU za trgovinu Maroš Šefčovič. Nakon obavljenih sastanaka on je istakao spremnost EU da se radi na postizanju "poštenog dogovora", uključujući i ponudu za ukidanje carina na industrijske proizvode. Ali za to su, kako je objavljeno na Iksu, potrebni "znatni zajednički napori obeju strana".
Kako prenosi portal Politiko, Italija je prošle godine imala trgovinski suficit sa SAD od čak 40 milijardi evra, što je bilo treće po veličini među članicama Evropske unije. Na vrhu te liste i ispred Italije su samo Nemačka i Irska. Stoga bi potencijalne dodatne carine mogle imati veliki uticaj na italijanske izvoznike.
(EUpravo zato)