Bugarska će davati vodu komšijama u narednih 5 godina: Poljoprivreda nezamisliva bez ove pomoći

Voda iz reke Arde je kritično važna za poljoprivredu u severnoj Grčkoj.

Reka Arda u Bugarskoj Foto: stoyanh/Shutterstock

U narednih pet godina, Bugarska će obezbeđivati Grčkoj vodu iz reke Arde, koja je od presudnog značaja za poljoprivredu u severnom delu te zemlje. Ovo proizilazi iz zajedničke deklaracije koju su krajem prošle nedelje potpisali ministri spoljnih poslova dve zemlje – Georg Georgiev i Georgios Gerapetritis.

Vode reke Arde od velikog su značaja za vodeni ekosistem ovog dela Grčke, gde je poljoprivreda nezamisliva bez njenih vodnih resursa.

"Zajednička deklaracija garantuje da će Bugarska u narednih pet godina obezbeđivati dovoljne količine vode, čime se omogućava neometano i kontinuirano funkcionisanje sistema za navodnjavanje i poljoprivredne proizvodnje u pograničnom regionu Evros, nakon isteka važećeg bilateralnog sporazuma između Grčke i Bugarske starog 60 godina", saopštilo je grčko Ministarstvo spoljnih poslova.

Bugarsko Ministarstvo u poslednjem zasedanju Saveta ministara usvojilo je nacrt ove zajedničke deklaracije.

Istekao sporazum iz 1964. godine

Naime, početkom jula 2024. godine istekao je sporazum iz 1964. kojim se Bugarska obavezala da Grčkoj isporučuje regulisane količine vode iz reke Arde. Taj dokument je omogućavao direktno navodnjavanje više od 817.000 hektara u severnom Evrosu i dodatno, posredno navodnjavanje još 400.000 hektara.

Tokom leta 2024. Grčka je zatražila i dobila 80 miliona kubnih metara vode, kako bi nadoknadila smanjene zalihe u grčkim delovima reka Arda i Mesta.

Vlada Grčke je najavila da će u razumnom roku započeti modernizaciju postojeće brane ili izgradnju nove, čime će dugoročno rešiti potrebe za navodnjavanjem na svojoj teritoriji, navodi se u saopštenju bugarske vlade.

Bugarska se obavezala da će, u narednih pet godina od potpisivanja deklaracije, obavljati uslugu "sakupljanja, skladištenja i regulisanog isporučivanja količina vode" iz reke Arde kroz sistem brana Arda, kako bi se omogućilo navodnjavanje grčkih poljoprivrednih površina. Po isteku ovog perioda, dve zemlje će revidirati sporazum.

Na bugarskoj strani reke izgrađene su tri brane, što predstavlja jedini sistem velikih brana na jednoj reci u Bugarskoj. Ukupan kapacitet tih brana premašuje 1,2 milijarde kubnih metara, čime Arda predstavlja najveći branski sistem u zemlji.

U saopštenju bugarskog kabineta takođe se navodi da će Grčka nadoknaditi troškove usluge "sakupljanja, skladištenja i regulisanog isporučivanja vode" iz reke Arde, ali iznos tih troškova nije preciziran.

Reka Arda duga je 272 kilometra, od čega se 241 kilometar nalazi na teritoriji Bugarske. Po količini protoka, treća je reka u zemlji.

Na grčkom delu, Arda protiče kroz prostrane obradive površine, zbog čega je ključna za poljoprivredu i biodiverzitet tog regiona.

(EUpravo zato/Euractiv)