Na današnji datum pre 31 godine stupio je na snagu Ugovor iz Mastrihta. Ovaj ugovor poznat je i kao Ugovor o Evropskoj uniji, potpisan je u holandskom gradiću i uspeo je da promeni živote miliona ljudi u Evropi.
Ugovor je potpisan 7. februara 1992. godine nakon što su se lideri 12 država članica Evropske zajednice okupili u ovom holandskom gradu posla raspada Sovjetskog Saveza, pada Berlinskog zida i drugih promena u Evropi.
U Mastrihtu je rođen naziv Evropska unija, a lideri su se dogovorili oko važnih promena u strukturi i ovlašćenjima nove unije, koji su počivali na tri stuba, objavljeno je na sajtu Saveta EU.
U skladu sa njim, Evropska unija počiva na Evropskim zajednicama (prvi stub) sa dve dodatne oblasti saradnje (drugi i treći stub): zajednička spoljna i bezbednosna politika i pravosuđe i unutrašnji poslovi.
Stupanjem na snagu Ugovora o Evropskoj uniji, Evropska ekonomska zajednica postaje Evropska zajednica. Uvođenje postupka saodlučivanja i proširenje procedure saradnje povećavaju zakonodavna i nadzorna ovlašćenja Evropskog parlamenta.
Osim toga, lokalne valute su tada zamenile evro, sloboda kretanja postala je neograničena, a mnoge odluke se od tada prestale da se donose u Madridu, Atini, Kopenhagenu ili Parizu, već u Briselu.
Glavna ideja Ugovora iz Mastrihta
Glavna ideja u vreme dogovaranja Ugovora iz Mastrihta bila je da postavi temelje za političku uniju, jer se do tada Evropska zajednica uglavnom svodila na ekonomske integracije. Ipak, u tome se nije daleko odmaklo i još uvek se vode rasprave u kom smeru treba razvijati EU, a glavna linija podele i dalje je u tome hoće li prevladati nadnacionalni ili međuvladin pristup u donošenju odluka.
Prvi pristup se može nazvati federalističkim, a drugi zajednicom suverenih država. Jedna od kombinacija ta dva pristupa je tzv. Evropa više brzina, u kojoj bi se one zemlje koje to žele, odrekle određenog dela suvereniteta u korist zajedničkog odlučivanja, dok bi druge ostale izvan toga kruga.
Jedan od najvećih dometa dosadašnjih integracija, zajednička valuta evro, jedva je preživela svetsku finansijsku krizu koja je počela 2007. godine u Sjedinjenim Državama i koja je 2010. dovela do dužničke krize dramatičnih razmera u Grčkoj, Irskoj, Španiji, Portugaliji, Kipru.
(EUpravo zato)