Zdravlje ili lepota? Evroparlamentarci traže zabranu solarijuma zbog porasta obolelih od raka kože

Dok broj obolelih od raka kože u EU raste, dok solarijumi ostaju neregulisani kao zdravstveni rizik. Poslanici i dermatolozi pozivaju Evropsku komisiju da uvede strožu kontrolu.

Solarijum Foto: Toyakisphoto/Shutterstock

Dok stope obolevanja od raka kože u Evropskoj uniji neprekidno rastu, pritisak na Evropsku komisiju da reaguje po pitanju upotrebe solarijuma postaje sve snažniji.

Naime, poslanica u Evropskom parlamentu Romana Jerković (S&D), potpredsednica parlamentarnog Odbora za zdravlje, pozvala je izvršno telo EU da konačno prepozna solarijume kao ozbiljan javnozdravstveni izazov.

"Moramo početi da upotrebu solarijuma tretiramo onako kako treba: kao ozbiljan javnozdravstveni problem, a ne kao kozmetički trend", izjavila je Jerković za Euractiv uoči događaja u Evropskom parlamentu čiji je cilj bio podsticanje zakonodavne akcije Komisije.

Zemlje poput Australije i Brazila, gde je UV zračenje posebno intenzivno, zabranile su upotrebu solarijuma još ranije. Jerković smatra da bi i EU trebalo da sledi njihov primer.

"Ako su te zemlje prepoznale da rizici daleko nadmašuju koristi, zašto to ne bi učinila i Evropa?", poručila je.

Ona je upozorila su uređaji za veštačko tamnjenje klasifikovani kao potencijalno kancerogeni, u istoj su kategoriji kao duvanski dim i azbest", upozorila je ona.

Zaboravljena tema u Briselu

Ovo nije prvi put da se otvara pitanje zabrane solarijuma u EU.

U većini država članica već postoje starosna ograničenja koja zabranjuju korišćenje solarijuma osobama mlađim od 18 godina.

Kao najnoviji primer, Danska je nedavno uvela nacionalnu zabranu za decu i adolescente, usled visoke stope melanoma, podsetila je prof. dr Branka Marinović, predsednica Evropske akademije za dermatologiju i venerologiju (EADV).

"Upotreba solarijuma značajno povećava rizik od razvoja malignog melanoma"

Još 2006. godine, Evropska komisija zatražila je mišljenje Naučnog odbora za zdravlje, životnu sredinu i nove rizike (SCHEER) o uticaju UV zračenja iz solarijuma.

Zaključak je bio jasan - upotreba solarijuma značajno povećava rizik od razvoja malignog melanoma. Deset godina kasnije, SCHEER je dodatno pooštrio stav: ne postoji bezbedan nivo izlaganja UV zračenju iz solarijuma.

Uprkos tome, solarijumi se i dalje regulišu samo kroz tehničke propise - Direktivu o niskonaponskoj opremi i Opštu uredbu o bezbednosti proizvoda koje ne adresiraju direktno zdravstvene rizike.

U najnovijem godišnjem programu rada Evropske komisije ne navodi se nijedna mera koja bi se bavila ovim pitanjem.

"Neophodno je da EU usvoji jedinstveni pristup sa jasnim starosnim ograničenjima, obaveznim zdravstvenim upozorenjima, kontrolom oglašavanja, posebno na društvenim mrežama, i snažnim mehanizmima sprovođenja", poručuje Jerković, dok EADV u potpunosti podržava ove zahteve.

Komisija nije odgovorila na upit Euractiva do trenutka objavljivanja teksta.

Dodatni pritisak dolazi upravo iz EADV-a, koji poziva Komisiju da preispita odluku o povlačenju planova za regulisanje solarijuma na nivou EU.

Nedovoljno informisani, a izloženi riziku

Prema podacima Evropskog informacionog sistema za rak, melanom kože je 2020. godine bio šesti najčešći oblik raka u EU, odgovoran za 4% svih novih dijagnoza i 1,3% svih smrtnih slučajeva povezanih s rakom.

Tačan doprinos solarijuma ovim brojkama nije precizno utvrđen, ali Međunarodna agencija za istraživanje raka (IARC) svrstala je veštačko UV zračenje u Grupu 1 kancerogena zajedno sa duvanskim dimom i azbestom.

Podaci ukazuju na korelaciju: Nemačka beleži najvišu stopu melanoma u EU, a istovremeno i najveći broj solarijuma - čak 1.330.

Studija Univerziteta Fridrih Aleksander iz Erlangena, sprovedena na uzorku od 28.000 osoba, pokazala je da je između 2019. i 2022. godine oko 6% ispitanika koristilo solarijum barem jednom u prethodnih godinu dana. Većina njih, navodi se u izveštaju, nije bila svesna rizika od prevremenog starenja kože i razvoja raka.

Nesumnjivo je da veliki broj nas voli preplanuli ten, naročito u toku letnjih meseci. Ljubitelja tamnijeg tena ima i među popularnim glumcima, pevačima, pa i političarima, a jedan od najizraženijih je svakako američki predsednik Donald Tramp.

Ipak, pre nego što posetite solarijum, raspitajte se o svim mogućim rizicima i razmislite šta je za vas važnije - lep ten ili zdravlje.

(M.A./EUpravo zato/euroactiv.com)