"Važno je da se svi osećaju prihvaćeno i da imaju jednake šanse": Kakva je uloga sporta u borbi protiv diskriminacije?

Konferencija, koju su otvorile ministarka za porodicu, natalitet i jednake mogućnosti Italije Euđenia Ročela i komesarka za ravnopravnost Evropske unije Helena Dali, okupila je predstavnike institucija za ravnopravnost evropskih država i relevantnih međunarodnih i evropskih institucija radi razmene dobre prakse i jačanja saradnje u oblasti promocije ravnopravnosti žena i češće diskriminisanih društvenih grupa u sportu i kroz sport.

CHRIS GARDNER / Getty images / Profimedia Utakmica ženske košarke

Sport govori univerzalnim jezikom, uči nas poštovanju različitosti, fer pleju, zajedništvu, ali i kako da se nosimo sa preprekama, pobedama i porazima u životu.

"Sportisti i sportistkinje su uzor deci i mladima i mogu biti naši najveći saveznici da se kroz sport i u sportu borimo protiv diskriminacije, postavimo nova pravila i postanemo istinski nosioci promene", rekla je poverenica Brankica Janković na visokoj konferenciji "Promena igre: Uloga sporta u borbi protiv diskriminacije", koju su u Rimu zajednički organizovali Evropska mreža tela za ravnopravnost EKVINET i Nacionalna kancelarija za borbu protiv rasne diskriminacije Republike Italije UNAR.

Poseban akcenat konferencije stavljen je na ulogu sporta u sprečavanju diskriminacije dece i mladih u školama, kao i uključivanje uticajnih društvenih aktera i upravljačkih stuktura u promenu paradigme o ulozi sporta u društvu, imajući u vidu njegovu vidljivost i uticaj.

Janković je, zajedno sa Lorencom Kasinijem, predsednikom italijanske lige Serija A i Matijom Peradotom, koordinatorom UNAR-a, učestvovala na panelu "Udruživanje za inkluzivni sport: tela za ravnopravnost u akciji“ na kome je predstavila ulogu i dobru praksu Poverenika za zaštitu ravnopravnosti u oblasti sporta.

"Izuzetno smo ponosni na našu akciju Ravnopravno do cilja koju već 13 godina sprovodimo u saradnji sa Sportskim savezom osoba sa invaliditetom i Beogradskim maratonom ukazujući na probleme osoba sa invaliditetom i istovremeno razbijajući predrasude o njihovim sposobnostima, navela je poverenica.

Ona je govorila i o drugim aktivnostima koje su usmerene na podsticanje većeg učešća i ravnopravnosti žena u sportu i istakla da je Ministarstvo sporta Republike Srbije prihvatilo preporuku Poverenika da se u strategiju razvoja sporta uvrsti poseban deo posvećen razvoju i unapređenju ženskog sporta na svim nivoima.

"U sportu, kao i u životu, važno je da se osećamo prihvaćeno i da imamo jednake šanse, zbog čega niko ko želi da se bavi sportom ne sme biti izostavljen", zaključila je Janković.

(M.A./EUpravo zato)