Pola miliona karata za Olimpijske igre NEPRODATO: Ovo su događaji za koje još ima ulaznica, cena do 980 EUR

Hiljade ulaznica je još uvek dostupno za brojne sportske događaje na Olimpijskim igrama u Parizu koje počinju 26. jula.

Franck Legros / Alamy / Alamy / Profimedia

Organizatori Olimpijskih igara u Parizu su potvrdili da je između 500.000 i 600.000 karata još uvek moglo da se kupi u nedelju popodne, nekoliko dana pre otvaranja. Najveći sportski događaj na svetu počinje 26. jula i trajaće do 11. avgusta.

Olimpijski turniri u fudbalu i ragbiju počinju u sredu (24. jul), dok rukomet i streljaštvo počinju u četvrtak (25. jul) uoči svečanog otvaranja u petak.

Ali zašto je toliko karata ostalo neprodato?

Toni Estange, šef organizacionog odbora za Olimpijske igre u Parizu 2024, tvrdi da je sada dostupno nekoliko paketa karata jer su planovi sedišta tek nedavno uspostavljeni – objašnjavajući zašto je prodaja karata do sada bila niska:

"Bićemo oprezni trenutno, a priliku za kupovinu karata otvarali smo u više navrata od pre šest meseci do sad . Zbog toga još uvek postoje karte dostupne nedelju dana ranije, jer tek sada imamo konačni plan isporuke. Trenutno smo na 8,8 miliona prodatih karata i još uvek imamo na raspolaganju 500.000 do 600.000 karata".

Događaj za koji su, na primer, dostupne karte jeste atletsko finale u kategoriji 100 metara za muškarce, koji predstavlja glavni deo večernje sesije na nacionalnom stadion Stad de Frans u nedelju 4. avgusta, i to po ceni između 295 evra i 980 evra. Sprint za žene desiće se dan ranije, a ulaznica je od 195 evra za one koji još uvek traže mesto.

Dimitar DILKOFF / AFP / Profimedia 

Ako se uzme u obzir inflacija, karte su jeftinije nego za Olimpijske igre u Londonu 2012, ocenjuje Independent. Tada je bilo neprodato oko 250.000 karata, uglavnom za fudbal koji se održavao na velikim mestima širom zemlje.

Poslednje letnje olimpijske igre u Tokiju imale su brojna ograničenja za gledaoce zbog pandemije koronavirusa, dok je u Riju 2016. godine ostalo neprodato oko milion karata.

Besni navijači

Navijači su se takođe žalili na "nerazumljive" nivoe bezbednosnih mera, a sve oblasti unutar 100 metara od Sene sada su potpuno zabranjene za pristup, prema izveštajima. Francuska policija je masovno postavila sigurnosne kamere i eksperimentalni sistem za video nadzor zasnovan na veštačkoj inteligenciji, što je izazvalo kontroverzu.

Visok nivo saobraćaja takođe odbija neke navijače – jer je dosta zatvorenih ulica – dok većina autoputeva koji povezuju francuski glavni grad sa okolnim predgrađima ima posebne trake "Pariz 2024", rezervisane za olimpijske zvaničnike.

Čini se da će i mnoge stanice metroa u Parizu biti zatvorene – na štetu onih koji žele da se voze javnim prevozom – a neki opisuju tu odluku kao "nelogičnu".

U petak, na dan ceremonije otvaranja Olimpijade, svim avionima je zabranjeno poletanje, sletanje i letenje u blizini Pariza.

Barijere su počele da niču svuda u Parizu, što otežava kretanje ulicama osobama koje koriste invalidska kolica, što takođe odvraća ljude.

A besni su i građani

Odluka Pariza da bude domaćin Olimpijade bila je kontroverzna kod mnogih Francuza – s obzirom da je zemlja već u velikim dugovima.

Gradonačelnica Pariza An Idalgo prvobitno nije želela da se grad kandiduje za domaćina igara kada se kandidovala za izbore 2014. godine – a njen preokret je razbesneo neke Parižane.

Mnogi se osećaju kao da su izbačeni iz grada zbog Igara, odnosno da su "ohrabreni" da odu na odmor tokom leta, što je opet dovelo do lokalne frustracije. To znači da bi neki ljudi mogli da preispitaju odluku da kupe karte za Igre u Parizu, zbog straha od potencijalnih protesta lokalnog stanovništva.

(JA/EUpravo tato)