Danas je svečano otvorena elektrana za termički tretman čvrstog, neopasnog, komunalnog otpada u Centru za upravljanje otpadom u Vinči u prisustvu predstavnika Vlade Republike Srbije, Grada Beograda, osnivača i zajmodavaca projekta, i ostalih visokih zvanica.
Više od polovine količine otpada koji stvaraju Beograđani sada se termički obrađuje u ovom postrojenju, a proizvedena „zelena“ toplotna i električna energija se isporučuje potrošačima. Realizacijom izgradnje TE-TO Vinča, nove sanitarne deponije, postrojenja za ponovno iskorišćenje građevinskog otpada i otpada od rušenja, i postrojenja za tretman procednih voda, ova investicija predstavlja ključan korak ka unapređenju održivog upravljanja komunalnim otpadom u Beogradu i značajnom poboljšanju kvaliteta životne sredine.
Potpredsednica Vlade i ministarka zaštite životne sredine, Irena Vujović, rekla je da je moderan kompleks u Vinči primer kako mogu konstruktivno da se iskoriste najbolja iskustva i tehnologije, koje se primenjuju i u razvijenim zemljama, što će biti važno i za realizaciju drugih projekata u Srbiji.
„Elektrana koju smo danas svečano pustili u rad važna je pre svega i zato što otpad pretvara u toplotnu i električnu energiju koja će zadovoljiti potrebe velikog broja Beograđana. Važno je i što su radom ovog postrojenja smanjene emisije 210.000 tona ugljen-dioksida što doprinosi unapređenju kvaliteta vazduha. Takođe, postrojenje ima i pametne sisteme i alarme koji će signalizirati ako dođe do prekoračenja emisija. Pored tog postrojenja, u ovom kompleksu imamo i deponiju građevinskog i inertnog otpada i sve što je potrebno građanima prestonice. Zato želim da zahvalim građanima na strpljenju, jer je od potpisivanja ugovora do danas prošlo dosta vremena, ali rezultat nije izostao. Mi i dalje radimo i čeka nas izgradnja postrojenja za sakupljanje deponijskog gasa. Čeka nas još posla, ali izvesno je da je napravljen veliki iskorak na bolje, kada je reč o upravljanju otpadom“, rekla je Vujović.
Grad Beograd je u saradnji sa privatnim partnerom obezbedio dugoročno zbrinjavanje više od 800.000 tona komunalnog i građevinskog otpada koji građani Beograda proizvedu za godinu dana, a što je još važnije, značajno je smanjeno ekološko zagađenje koje je proizvodila stara, nesanitarna, deponija.
Dodatno, energetsko iskorišćenje komunalnog otpada i deponijskog gasa obezbediće toplotnu energiju za oko 10% domaćinstava i električnu energiju za oko 5% domaćinstava Beograda. Beo Čista Energija pruža usluge tretmana i odlaganja otpada, a Grad Beograd će nastaviti sa razvojem i unapređenjem infrastrukture za prikupljanje i primarnu separaciju otpada.
(EUpravo zato)