Spuštaju starosnu granicu za glasanje na 16 godina: Stroža pravila slede i za kontrolu stranih donacija

Velika Britanija uvodi značajne promene u izbornom sistemu. Pravo glasa biće prošireno na sve punoletne od 16 godina, dok će nove mere pojačati kontrolu nad političkim donacijama i zaštititi izbore od stranog uticaja.
Mladi u Londonu Foto: Shutterstock/ Elena Rostunova

Do narednih opštih izbora u Velikoj Britaniji, granica za ostvarivanje prava glasa biće spuštena na 16 godina, što predstavlja jednu od najvećih promena u tamošnjem demokratskom sistemu, piše Gardijan.

Vlada navodi da se ovom reformom želi osigurati ravnopravan tretman za mlade od 16 i 17 godina, među kojima mnogi već rade ili mogu služiti vojsku.

Do sada je glasanje od 16 godina bilo omogućeno samo u Škotskoj i Velsu, za lokalne i regionalne izbore. Sada se ta praksa proširuje na celu teritoriju Ujedinjenog Kraljevstva.

U sklopu šireg paketa izbornih reformi, biće proširen i spisak važećih ličnih dokumenata za identifikaciju birača, uključujući bankovne i veteranske kartice, kako bi se što većem broju građana olakšalo ostvarivanje biračkog prava.

Zaštita od stranog uticaja i jača kontrola nad donacijama

Jedan od ciljeva zakonskih izmena je i jačanje zaštite izbora od stranog političkog uticaja i eventualne zloupotrebe kandidata. Gardijan otkriva da će biti uvedena stroža pravila za proveru političkih donacija i identiteta donatora.

Iako se visina donacija neće ograničavati, biće uvedeni novi mehanizmi kontrole kako bi se sprečile sumnjive uplate preko fiktivnih firmi.

Donatori će morati da dokažu da novac dolazi iz prihoda ostvarenih unutar Velike Britanije ili Irske. Takođe, svaka netačna ili obmanjujuća izjava u vezi sa donacijama biće tretirana kao krivično delo, uz moguće novčane kazne i do 500.000 funti.

Ova izmena dolazi i kao reakcija na spekulacije da bi milijarder Ilon Mask mogao donirati više od 86 miliona evra Reformističkoj partiji UK, od čega je kasnije odustao nakon neslaganja sa liderom stranke Najdželom Faražom.

Prema novim pravilima, Mask kao strani državljanin ne bi mogao legalno donirati novac, osim ako se jasno dokaže da sredstva dolaze iz poslovanja u UK.

Automatska registracija birača i podsticanje učešća

Vlada najavljuje i prelazak na delimično automatizovan sistem registracije birača kako bi se olakšalo prijavljivanje i smanjila birokratija.

Iako potpuna automatska registracija još nije uvedena, cilj je da se poveća učešće građana u izborima i otklone postojeće prepreke.

Zamenica premijera Anđela Rejner izjavila je da se ovom reformom "jačaju temelji britanskog društva", dodajući da "demokratiju ne možemo uzimati zdravo za gotovo" i da je uloga vlasti da podstiče učešće, štiti izbore i vraća poverenje građana u institucije.

(M.A./EUpravo zato/index.hr)