Prethodni dani bili su naporni za kandidate u predsedničkoj trci u SAD, a do izbornog dana je ostalo manje od 24 časa.
I demokratkinja Kamala Haris i republikanac Donald Tramp održali su predizborne mitinge u državama koje se smatraju ključnim i za koje se očekuje da će odlučiti o ishodu izbora.
"Ponosno ću potpisati zakon o reproduktivnom pravu žena"
Harisova je vodila kampanju u Mičigenu, dok je Tramp mitingovao u Pensilvaniji, Severnoj Karolini i Džordžiji.
Ona je tokom mitinga u Ist Lensingu obećala da će "okrenuti stranicu decenije politike vođene strahom i podelama".
„Završili smo sa tim i iscrpljeni smo, ali se ne vraćamo nazad jer se borimo za budućnost", poručila je ona.
Harisova je opisala predstojeće izbore kao "jedne od najvažnijih ikada" i izrazila uverenje da će ona pobediti u trci za Belu kuću.
Ponovila je obećanje da će zaštititi reproduktivna prava žena, rekavši da će kada dođe dan kada Kongres usvoji zakon o vraćanju takvih sloboda širom zemlje ona ponosno potpisati zakon.
Tokom kampanje u Detroitu, Harisova je odbila da kaže kako je glasala za mere koje bi preokrenule reforme krivičnog pravosuđa odobrene poslednjih godina u njenoj matičnoj državi Kaliforniji.
Ako bude usvojena, inicijativa, poznata kao Prop 36, učinila bi krivično delo krađe u radnji krivičnim delom za povratnike i povećala bi kazne za neke optužbe za drogu, uključujući one koje uključuju sintetički opioidni fentanil.
Zagovornici tvrde da je inicijativa neophodna da bi se zatvorile rupe u postojećim zakonima koje su činile izazov za sprovođenje zakona da kažnjavaju kradljivce i dilere droge.
Ali protivnici, uključujući demokratske lidere i grupe za socijalnu pravdu, rekli su da će to nesrazmerno zatvoriti siromašne ljude i one koji imaju problema sa upotrebom supstanci, a ne na vođe kriminalnih organizacija i dilere.
Odluka Harisove da javno ne iznese svoj stav o inicijativi koja se kotira kao vrlo značajna mogla bi da je ostavi ranjivom za kritike Trampa da je meka prema kriminalu i nekih levičarskih birača koji bi želeli da je vide da se konkretno izjasni protiv onoga što vide kao drakonske antikriminalne napore.
Tramp samouveren i ubeđen u pobedu
Tramp je u međuvremenu samouvereno govorio o izbornoj pobedi na svom mitingu u Kinstonu u Severnoj Karolini.
"Zato što imamo veliko, lepo vođstvo sve što treba da uradimo je da izađemo u utorak i glasamo i pobedićemo", rekao je on.
Međutim, istraživači anketa sugerišu da je bitka neizvesna u Severnoj Karolini, kao i u šest drugih saveznih država.
Tramp je takođe kritikovao Bajdenovu administraciju zbog njihovog odgovora na uragan Helen koji je u septembru zahvatio Severnu Karolinu i odneo najmanje 100 života.
"Takođe želim da uputim naše molitve svima ovde u Severnoj Karolini koji se još uvek oporavljaju od ovog neverovatnog uragana, njegove veličine. Kamalin odgovor na uragan je bio sramotan i to je bila izdaja naroda", dodao je on.
Takođe je obećao da će uvesti carine za zemlje "koje su povredile SAD" i osudio dugogodišnjeg lidera GOP senatora Miča Mekonela koji se povlači sa funkcije u januaru nakon skoro dve decenije na mestu lidera.
Na mitingu u Liticu, u Pensilvaniji, Tramp je pribegao poznatim, nepotkrepljenim tvrdnjama o nameštanju glasova, tvrdeći da je prevara već u toku u ovoj državi.
"Našli su, koliko sam razumeo 2.600 glasačkih listića sve urađeno istom rukom, drugim rečima, isti rukopis, ista ruka, isto sve, sve je to urađeno istom olovkom, potpuno istom. I onda odu i kažu da je to teorija zavere. To je strašna stvar koja se dogodila našoj zemlji."
Tramp je obećao da će rasporediti pravne timove širom zemlje koji će pokrenuti slučajeve navodne prevare birača i već preduzima pravne mere u državi Džordžija, nipodaštavajući tvrdnje o "nezakonitoj izbornoj administraciji" nakon što su određeni okruzi tokom vikenda držali biračke lokacije otvorene da bi ranije dobili glasačke listiće.
Praćenje anketa
Kao i mnogi drugi anketari, FiveThirtiEight, koji Euronews koristi za svoje izborne podatke, predviđa neverovatno tesnu trku sa Harisovom koja trenutno ima 48%, a Trampom sa nešto manje od 47%.
Poslednji dani kampanje bili su fokusirani uglavnom na sving države, a to su na ovim izborima Arizona, Džordžija, Mičigen, Nevada, Severna Karolina, Pensilvanija i Viskonsin.
(M.A./EUpravo zato/euronews.com)