Novi rok za otvaranje klastera 3, Srbija nastavlja evropskim putem: Starović o detaljima pregovora i porukama iz Brisela

Ministar za evrointegracije Nemanja Starović je rekao da je Vlada verovala u mogućnost ispunjavanja obaveze do kraja jula, ali da, "zbog opstrukcija sa kojom je bila suočena", to nije bilo izvodljivo.
Foto: EUpravo zato/J.N.

Ministar za evropske integracije Nemanja Starović izjavio je danas da Srbija radi na ispunjavanju dodatnih obaveza kako bi u skorom roku došlo do otvaranja klastera 3, za koji je rekao da je od "simboličnog značaja".

Prema njegovim rečima, Vlada Srbije se nadala kako će biti moguće ispuniti obaveze do kraja jula, ali da, zbog opstrukcija sa kojom je bila suočena, to nije bilo izvodljivo.

Kao probleme naveo je izbor članova REM kada je jedan broj kandidata podneo ostavke i činjenicu da evropske institucije ne rade u avgustu.

Rekao je da veruje da će otvaranje klastera tri biti moguće u septembru. Starović je rekao da je Srbiji važan taj klaster više u simboličnom smislu ukazujući da, iako je Srbija trasirala svoj evropski put i da je Evropska komisija još od decembra 2021. godine davala zeleno svetlo za otvaranje tog klastera, nije bilo formalnog napretka tri i po godine.

"Iako je to samo jedna od desetina stepenica, koje su pred nama, ovde se naduvava ta simbolička vrednost", rekao je Starović za tv Prva.

Govoreći o saradnji sa komesarkom EU za proširenje Martom Kos, Starović je rekao da je s njom više puta razgovarao, da svakako postoje određene kritike koje dolaze iz Brisela, koje su, kako je rekao, manje ili više utemeljene, ali je naglasio da je važno za Srbiju da ima "zaista dobru, radnu svakodnevnu saradnju sa kolegama iz EU", da se prati napredak Srbije i da je važno što je Marta Kos prepoznala značaj usvajanja tri medijska zakona.

"Ne mogu se složiti sa svim izjavama gospođe Kos, ali direktno i otvoreno razgovaramo o svim tim temama, ali ponavljam veoma je važno što imamo dobru operativnu i radnu saradnju sa kolegama iz Evropske komisije", rekao je on.

Foto: Printscreen/Instagram/evropskasrbija

Starović je rekao da je pred Srbijom sada izbor članova saveta REM-a i usvajanje zakona o izmenama i dopunama zakona o biračkom spisku, što je usaglašeno sa Evropskom komisijom i sa ODHIR misijom Organizaije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS).

Dodao je da je, mimo rada na otvaranju klastera 3, vlada postigla određene rezultate na evropskom putu u prvih sto dana koji nisu zanemarljivi.

Srbija je 22. maja postala članica SEPA, jedinstvenog prostora za plaćanje u evrima, a u prethodnom periodu Srbiji su odobrena sredstva predfinansiranja iz Plana rasta za Zapadni Balkan, što je 111 miliona evra, od čega skoro polovina ide direktno u budžet, a polovina za konkretne projekte, rekao je Starović.

Kao nešto što će biti najopipljivije za građane je da je na poslednjem samitu lidera Zapadnog Balkana u Skoplju sa evropskom komesarkom za proširenje Martom Kos i direktorom generalnog direktorata za proširenje, Gertom Janom Kopmanom dogovorena mapa puta kojim će građani Srbije već u prvoj polovini 2026. godine moći da koriste svoje mobilne telefone i mobilni internet u državama članicama EU kao da su kod kuće, kao što postoji več četiri godine na prostoru Zapadnog Balkana.

Koja pregovaračka poglavlja obuhvata Klaster 3?

Pregovarački klaster je pojam koji se koristi u procesu pristupanja Evropskoj uniji (EU) i odnosi se na tematski grupisane pregovaračke poglavlja u okviru kojih kandidatkinja (poput Srbije) vodi pregovore sa EU o usklađivanju svog zakonodavstva sa pravnim tekovinama EU (acquis communautaire).

Ova metodologija proširenja za Zapadni Balkan zvanično je odobrena od strane Saveta EU u martu 2020. godine. Ključna novina ove metodologije politike proširenja jeste formiranje šest pregovaračkih klastera koji obuhvataju više pregovaračkih poglavlja.

KLASTER 3 - Konkurentnost i inkluzivni rast obuhvata sledeća pregovaračka poglavlja:

· Poglavlje 10 - digitalna transformacija i mediji

· Poglavlje 16 - oporezivanje

· Poglavlje 17 - ekonomska i monetarna politika

· Poglavlje 19 - socijalna politika i zapošljavanje

· Poglavlje 20 - preduzetništvo i industrijska politika

· Poglavlje 25 - nauka i istraživanje

· Poglavlje 26 - obrazovanje i kultura

· Poglavlje 29 - carinska unija

(EUpravo zato.rs)