Mecola na samitu EU-Zapadni Balkan: "Proširenje oduvek bilo najmoćnije geopolitičko sredstvo Evropske unije"

U Briselu se danas održava samit EU-Zapadni Balkan na kom prisustvuje i predsednica Evropskog parlamenta, Roberta Mecola.

Alexandros Michailidis/Alexandros Michailidis Roberta Mecola i Antonio Košta

Na samitu EU-Zapadni Balkan koji se održava u Briselu, liderima Zapadnog Balkana obratila se i predsednica Evropskog parlamenta Roberta Mecola. Ona je istakla da, suočeni sa današnjim globalnim geopolitičkim realnostima, moramo svi da ubrzamo proces proširenja.

"Drage kolege, u poslednjoj deceniji, EU je izgubila više članica nego što ih je dobila. Dve decenije nismo uspeli da uskladimo priču sa delima kada je reč o proširenju na Zapadni Balkan. Ali, suočeni sa globalnim geopolitičkim realnostima, svi moramo delovati brže", navela je u izjavi za medije. Dodala je i da to može da bude samo pristup zasnovan na zaslugama, sa jasnim kriterijumima, i da neće biti zamena za pravi napredak.

"Pogledajte Ukrajinu, Moldaviju ili Gruziju. Nezakonito mešanje Rusije učinilo je proširenje geopolitičkom, strateškom nužnošću. Ako Evropa ne deluje sada, ostavićemo vakuum koji će drugi rado popuniti. Bila bi strateška greška ne iskoristiti trenutak sada."

Ona je takođe u svom obraćanju navela da je proširenje oduvek bilo najmoćnije geopolitičko sredstvo Evropske unije, ali da bi se stiglo do cilja, potrebni su hrabrost, politička volja i reforme – na obe strane.

"Novi fazni proces pristupanja već daje rezultate. Ali moramo da idemo dalje. Izbori na Zapadnom Balkanu dobijaju se ili gube na pitanju ulaska EU. Ljudi na Zapadnom Balkanu moraju da osete prednosti integracije čak i pre članstva – što će poboljšati kredibilitet i poverenje."

Roberta Mecola je istakla i da institucije EU, procesi donošenja odluka i mehanizmi finansiranja moraju da se prilagode kako bi se pripremili za veću Uniju. Proširenje mora da bude u središtu sledećeg višegodišnjeg finansijskog okvira, dodala je. "Parlament je pozvao na ove reforme i spreman je da predvodi taj proces."

Istovremeno, reforme na Zapadnom Balkanu moraju biti iskrene. Zemlje moraju da se usklade s vrednostima EU, da iskoriste Plan rasta kako bi transformisale svoje ekonomije i da rešavaju bilateralne sporove, navodi.

"Svi moramo biti u stanju da odbacimo okove prošlosti i gledamo napred zajedno".

Rekla je i da će na kraju sve da se svodi na implementaciju. Bez odgovarajuće implementacije, ove reforme su dobre samo koliko i papir na kom su napisane, rekla je Mecola.

"Parlament je spreman da vam pomogne na evropskom putu. Ulažemo u partnerstva s parlamentima Zapadnog Balkana i pozdravljam odluku da otvorimo predstavništvo Evropskog parlamenta u regionu. Početkom sledeće godine posetiću Zapadni Balkan i radujem se susretu s liderima, kao i tome da vidim kako se obraćate Evropskom parlamentu kako biste pomogli napredak ovog procesa.

Svako proširenje donosi izazove – da, ali i ogromne koristi. A sa svakim proširenjem, nove članice ojačale su našu Uniju."

SIERAKOWSKI FREDERIC  Lideri Zapadnog Balkana na samitu EU-Zapadni Balkan

Istakla je i kako Evropska unija ima novi Parlament i novu Komisiju, s jasnim mandatom za sigurniju, progresivniju Uniju.

"Vreme je za rast i za jasnu poruku da proširenje više nije daleki san za ljude na Zapadnom Balkanu ili za ljude u Evropi. Proširenje je dobitak za sve nas. Ojačaće Evropu i ojačaće region."