Košta sumirao prioritete EU u prvih 7 meseci mandata: Od evropske odbrane do klimatskih ciljeva – plan za snažniju Uniju

Predsednik Evropskog saveta António Košta poručio je da EU mora snažnije ulagati u odbranu, konkurentnost i globalni uticaj

Antonio Košta Foto: Dati Bendo/European Commission

Predsednik Evropskog saveta António Košta obratio se danas poslanicima Evropskog parlamenta u plenumu, sumirajući ključne prioritete EU u prvih sedam meseci mandata. U govoru koji je izazvao snažnu pažnju i odobravanje u sali, Košta je istakao tri glavna pravca evropske politike: odbranu, konkurentnost i globalnu poziciju Unije.

Odbrana kao oslonac mira

"Ruska invazija na Ukrajinu bila je poziv za buđenje Evrope. Pokazala je da je mir bez odbrane iluzija", poručio je Antonio Košta na početku.

Iako je NATO označen kao nezamenljiv stub bezbednosti, jasno je naglasio da Evropska unija mora preuzeti veću odgovornost i izgraditi zajednički sistem odbrane.

Evropski savet je usvojio plan za postizanje odbrambene spremnosti do 2030. godine kroz tri stuba: veće finansiranje putem SAFE programa, efikasniju potrošnju kroz zajedničke nabavke i standardizaciju, te povezivanje odbrane sa konkurentnošću, putem inovacija i industrijskog razvoja.

"Ne govorim o evropskoj vojsci. Govorim o zajedničkim sredstvima, kojima upravljaju naše nacionalne vojske prema zajedničkom planu," naglasio je i dodao da izgradnja Evrope odbrane nije slogan već dužnost.

Konkurentnost u službi građana

U drugom delu obraćanja, predsednik Evropskog saveta istakao je da konkurentnija Evropa znači bezbednija i otpornija Evropa. Prema njegovim rečima, snaga jedinstvenog tržišta i međunarodna trgovina ključ su za privlačenje investicija, stvaranje kvalitetnih radnih mesta i jačanje evropskog socijalnog modela.

Foto: Printscreen/europarl.europa.eu

Posebno je istaknut značaj zelene tranzicije kao šanse za modernizaciju industrije i smanjenje energetskih troškova. Međutim, Košta upozorava da se klimatski ciljevi ne smeju ostvarivati preko prekomerne birokratije:

"Moramo postići ciljeve ne kroz birokratsko zagađenje, već tako da niko ne ostane iza u tranziciji," poručio je.

Zato poziva na pojednostavljivanje pravila za preduzeća i podršku građanima u energetskim ulaganjima, poput zamene starih automobila ili obnove kuća.

Trgovina kao most, ne barijera

Evropska unija, kao najveći svetski trgovac robom i uslugama, mora, kako Košta kaže, ostati predana „ambicioznoj i fer trgovinskoj agendi“. Poseban naglasak dat je na završetak političkih pregovora o sporazumu sa Mercosurom, kojim bi nastala najveća zona slobodne trgovine na svetu – tržište od 700 miliona potrošača.

Odgovarajući na kritike da bi sporazum mogao ugroziti evropsku poljoprivredu, Košta je istakao da kvota za uvoz govedine iznosi tek 1,6 posto evropske proizvodnje, što je manje od sadašnjeg uvoza.

"Ako želimo da izvozimo naše socijalne i ekološke standarde, to nećemo postići carinama, već trgovinskim sporazumima. Dok drugi podižu barijere mi gradimo mostove", poručio je.

Evropa u svetu – pouzdan partner

Na kraju, predsednik Evropskog saveta je podvukao značaj diplomatskog angažmana EU u multipolarnom svetu, uz nastavak podrške Ukrajini i proširenje na Zapadni Balkan. Najavljeni su i brojni samiti sa ključnim svetskim partnerima Japanom, Kinom, Egiptom, kao i zemljama Latinske Amerike i Afrike.

"Evropa je kredibilan, predvidiv i pouzdan partner koji je multilateralizmu potreban. Ne kao posmatrač, već kao akter koji oblikuje ishode. Zajedno jačamo našu odbranu, podstičemo konkurentnost i branimo naše vrednosti i interese na globalnom nivou. Naši građani očekuju zaštitu, prosperitet i svrhu. Mi to moramo isporučiti zajedno", rekao je Košta i na kraju govora se zahvalio predsednici Evropskog parlamenta Roberti Metcoli i predsednici Evropske komisije Ursuli fon der Lajen, naglasivši jedinstvo evropskih institucija.

(EUpravo zato.rs)