Nacionalistički kandidat na rumunskim izborima, Đorđe Simion ubedljivo je pobedio u prvom krugu ponovljenih predsedničkih izbora u toj zemlji.
On je osvojio 40,5 odsto glasova, dok je drugo mesto zauzeo gradonačelnik Bukurešta Nikusor Dan sa 20,89 odsto glasova, dok je treći bio zajednički kandidat vladajuće koalicije, Krin Antonesku, sa 20,34 odsto.
U unapred snimljenom govoru, Simion, 38-godišnji lider Saveza za ujedinjenje Rumuna (AUR), poručio je da su se Rumuni "uzdigli" i da ima samo jedan cilj ako bude izabran, a to je da vrati rumunskom narodu "ono što mu je oduzeto".
Da bi se razumelo šta to tačno znači, potrebno je bolje pogledati ko je Simion i njegovu gotovo idolopokloničku vezu sa američkim predsednikom Donaldom Trampom i pokretom "Make America Great Again" (MAGA), piše AFP.
Simion često nosi crveni MAGA kačket i hvali se direktnim vezama sa Vašingtonom.
Osnovao stranku pre šest godina
Stranku AUR osnovao je 2019. godine. Za samo šest godina, partija koja je počela kao marginalna antivakserska grupa tokom pandemije koronavirusa, izrasla je u drugu najveću stranku u Rumuniji, privukavši dijasporu i mlade birače koristeći nezadovoljstvo naroda usmereno protiv tradicionalnih političara.
Kao konzervativni hrišćanin, podržao je neuspešni referendum 2018. godine o promeni rumunskog ustava kako bi se istopolnim parovima zauvek zabranilo da sklope brak.
Mnogi politički stavovi AUR-a podudaraju se sa ideologijom Trampovog MAGA pokreta - od društvenog konzervativizma do protivljenja vojnoj pomoći Ukrajini.
Istrage o finansiranju i zapaljiva retorika
Izborna komisija trenutno istražuje finansiranje njegove kampanje, nakon što je prijavio da nije potrošio ni dinar na promociju putem interneta.
Takođe je pod istragom zbog navodnog podsticanja na nasilje, nakon što je izjavio da bi članove izborne komisije trebalo "odrati" jer su zabranili kandidaturu Kalinu Đorđeskuu. Kasnije je tvrdio da nije mislio ozbiljno.
Simion je najavio da mu je, u slučaju pobede, "jedna od opcija" da Đorđeskua postavi za premijera. Sebe opisuje kao "umerenijeg" od Đorđeskua, ali je više puta insistirao na rumunskom "suverenitetu".
Kritičar Rusije kome je zabranjen ulazak u Moldaviju i Ukrajinu
Simion je pozvao da Rumunija povrati delove teritorije od Moldavije i Ukrajine, a trenutno mu je zabranjen ulazak u obe zemlje. Ukrajina ga optužuje za "sistematske antiukrajinske aktivnosti", dok Moldavija tvrdi da predstavlja pretnju nacionalnoj bezbednosti.
Simion oštro kritikuje Evropsku uniju i zapretio je da će prekršiti svaki zakon iz Brisela sa kojim se ne slaže. Ipak, smatra da Rumunija treba da ostane članica EU.
Za razliku od Đorđeskua, Simion je često osuđivao Rusiju, dok je istovremeno napadao Brisel i okretao se Sjedinjenim Američkim Državama.
"Mi smo sigurno jedini koji imaju veze sa Stejt departmentom i drugim delovima američke vlade", izjavio je.
Melonijevu nazvao svojim političkim herojem
Simion je izjavio da želi da uspostavi savez zemalja unutar Evropske unije u duhu MAGA pokreta.
Po uzoru na Ministarstvo za efikasnost vlade (DOGE), savetodavno telo Trampove administracije koje je navodno pratilo prevare i rasipanje sredstava u američkim javnim institucijama, Simion želi da smanji broj radnih mesta u javnom sektoru kako bi "uložio u odbranu".
Obećao je da će gotovo udvostručiti vojni budžet Rumunije - članice NATO-a koja se graniči sa ratom razoreno Ukrajinom - i da će ga podići na četiri odsto BDP-a u narednih pet godina.
Italijansku premijerku Đorđu Meloni nazvao je svojim političkim herojem, pozvavši na "melonizaciju" Evrope.
"Verujte mi, biće i 'simionizacije'", rekao je za list Politico prošlog novembra, neposredno pre poništenih predsedničkih izbora u Rumuniji, na kojima je tada osvojio četvrto mesto.
U mesecima nakon što su ti izbori poništeni, njegova popularnost je naglo porasla. Oštro je osudio poništavanje prošlogodišnjih izbora, ističući da je u toku borba za "demokratiju, volju naroda, vladavinu prava i ustavni poredak".
Na televizijskoj debati predsedničkih kandidata prošlog meseca, Simion se pojavio sa buketom cveća za Elenu Laskoni, kandidatkinju desnog centra koja je bila druga na prošlogodišnjim poništenim izborima, pre nego što je demonstrativno napustio debatu u znak protesta zbog poništavanja rezultata.
Uticaj izbora
Ishod drugog kruga predsedničkih izbora u Rumuniji s nestrpljenjem se iščekuje u evropskim prestonicama, Vašingtonu, Kijevu i Moskvi.
Rumunija je ključna tranzitna ruta za slanje oružja u Ukrajinu, dok se u zemlji nalazi američki raketni štit u Devešeluu, kao i tri glavne vazduhoplovne baze iz kojih NATO sprovodi misije vazdušnog nadzora do granica Ukrajine i Moldavije, kao i iznad Crnog mora.
Ukrajina izvozi 70% svog žita duž crnomorske obale, kroz rumunske teritorijalne vode, ka Istanbulu. Rumunska mornarica razminirava te vode, dok rumunsko ratno vazduhoplovstvo obučava ukrajinske pilote za upravljanje F-16 avionima.
Trampova administracija preispituje odnose sa Rumunijom, a sporazum o ukidanju viza naglo je otkazan uoči izbora.
Kao predsednik i šef Saveta za nacionalnu bezbednost, rumunski predsednik ima pravo veta na bilo koju odluku i snažan uticaj na bezbednosnu politiku.
U intervjuu za BBC, Simion je jasno poručio da smatra Rusiju "najvećom pretnjom za Rumuniju, Poljsku i baltičke države".
Ipak, uveren je da rat u Ukrajini "ne vodi nikuda".
Izjavio je da se nada kako će mirovni pregovori koje organizuje Trampova administracija dovesti do prekida vatre i dogovora o miru. Javno nezadovoljstvo zbog finansijske pomoći rumunske vlade ukrajinskim izbeglicama bila je jedna od centralnih tema njegove kampanje.
(M.A./EUpravo zato/index.hr)