Razdor između SAD i Ukrajine: Tramp nazvao Zelenskog diktatorom, evropski lideri stali uz Kijev

Švedski premijer, Ulf Kristerson, takođe je kritikovao Trampove izjave, a nemačka šefica diplomatije Analena Berbok ih je nazvala "apsurdnim".

Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski i Donald Tramp Foto: Ukraine Presidents Office / Alamy / Alamy / Profimedia

Britanski premijer Kir Starmer je podržao ukrajinskog lidera Vladimira Zelenskog kao "demokratski izabranog" nakon što ga je Donald Tramp nazvao "diktatorom".

Starmer je Zelenskom rekao da da je bilo potpuno razumljivo što je Ukrajina suspendovala izbore tokom rata kao što je i Britanija učinila za vreme Drugog svetskog rata.

Američki predsednik, Donald Tramp, kritikovao je Zelenskog rekavši da je obavio "užasan posao" i odbio da održi izbore.

Njegov mandat, inače, istekao je u maju prošle godine, ali je glasanje suspendovano jer ne u zemlji na snazi vanredno stanje otkad je rat počeo u februaru 2022.

Podsetimo, Tramp je još tokom predizborne kampanje govorio da će okončati rat u Ukrajini za "svega 24 sata", a prošle nedelje je razgovarao telefonom sa ruskim kolegom Vladimirom Putinom posle čega je najavio da pregovori "počinju odmah".

Američka i ruska delegacija su se ubrzo sastale u Rijadu, ali ukrajinski i evropski zvaničnici nisu bili pozvani zbog čega je bilo dosta negodovanja.

U međuvremenu je Tramp nastavio sa kritikama Zelenskog, a u jednom trenutku ga je nazvao i diktatorom zbog čega je reagovao i nemački kancelar.

"Jednostavno je pogrešno i opasno negirati demokratski legitimitet predsednika Zelenskog", naveo je Šolc.

Olaf Šolc Foto: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Zelenski bi trebalo da se sastane sa američkim izaslanikom za Rusiju i Ukrajinu, Kitom Kelogom, a ukrajinski lider je naglasio da bi mir trebalo da bude mnogo bezbedniji uz SAD i Evropu.

Švedski premijer, Ulf Kristerson, takođe je kritikovao Trampove izjave, a nemačka šefica diplomatije Analena Berbok ih je nazvala "apsurdnim".

"Ukoliko bacite pogled na pravi svet, umesto što samo tvitujete, onda biste znali ko u Evropi mora da živi u uslovima diktature, ljudi u Rusiji ili Belorusiji", rekla je Berbokova.

Na pitanje BBC-ja zašto nije bilo Ukrajinaca za pregovaračkim stolom, Tramp je odgovorio: "Čuo sam da ste uznemireni, ali mogli su da nađu mesto za stolom tokom tri godine i mnogo pre toga. Ovo je vrlo lako moglo da se reši".

U jednom trenutku je republikanac pomenuo i da "Ukrajina nije trebalo da započne rat, već da postigne sporazum", zaboravljajući da je Rusija ta koja je ušla na ukrajinsku teritoriju u februaru 2022.

"Vidimo dosta dezinformacija i sve dolaze iz Rusije. Uz svo dužno poštovanje prema predsedniku Trampu, on živi u vrtlogu dezinformacija", poručio je Zelenski.

(EUpravo zato/BBC)