Džejms O'Brajan ekskluzivno za EUpravo zato: Srbija će veliki korak ka EU napraviti sredinom februara

Pomoćnik državnog sekretara Sjedinjenih Država zadužen za Evropu i Evroaziju posetio je Srbiju i tom prilikom za EUpravo zato govorio o evropskom putu Srbije.

EUpravo zato Džejms O'Brajan, pomoćnik državnog sekretara Sjedinjenih Država, zadužen za Evropu i Evroaziju

Svet se danas suočava sa brojnim izazovima i previranjima – od geopolitičkih tenzija i ekonomskih promena, do klimatskih kriza i tehnološke trke. U takvom okruženju, odnosi između velikih sila i ključnih regiona postaju još značajniji.

O geopolitičkim odnosima i najvećim izazovima, o evropskom putu Srbije i odnosima, saradnji i izgradnji poverenja Zapadnog Balkana i Evropske unije razgovaramo sa Džejmsom O'Brajanom, pomoćnikom državnog sekretara Sjedinjenih Država zaduženog za Evropu i Evroaziju.

Gospodin O'Brajan je u oktobru 2024. godine posetio Srbiju kada se sastao sa srpskim zvaničnicima, uključujući i predsednika Aleksandra Vučića, sa kojim je tada razgovarao o situaciji u regionu. Nekoliko meseci kasnije, ponovo je u poseti našoj zemlji i pitamo ga da li primećuje napredak od tog poslednjeg sastanka?

  • Mislim da je ostvaren dobar, postepen napredak.

    Iako dolazim ovde svakih nekoliko meseci, stalno smo u komunikaciji. Sreo sam predsednika i ministra spoljnih poslova na nekoliko mesta od tada. Ono što vidim na evropskom putu je vrlo dobar napredak kada je reč o jedinstvenom tržištu.

    To ima veze sa Planom rasta EU i povećanom integracijom Srbije u evropska tržišta, a sada i sa američkim kompanijama koje dolaze ovde kako bi bile deo rasta Srbije kao dela evropskog prostora. To je ogromna prilika za Srbiju, i mislim da je napredak vrlo konzistentan i dobar. Potrebne su velike reforme bankarskog sistema, načina na koji finansije funkcionišu, načina na koji se uspostavlja regulatorna struktura, ali sve to dobro napreduje.

    Vidi se veliki trud kada je reč o pridruživanju Evropskoj uniji kao celokupnom političkom projektu. U ovom slučaju mislim da će ključni trenutak doći sredinom februara.

    To uključuje određene političke odluke o usklađivanju sa spoljnom politikom EU, kao i o širem angažovanju. To je normalno, ako želite da se pridružite klubu - klub želi da se pridržavate svih pravila. Znam da je predsednik mnogo razgovarao sa evropskim liderima. Ministar Đurić i drugi su takođe bili veoma aktivni u uključivanju u te razgovore.

    Biće to odluka Evropljana, ali sam vrlo optimističan da ćemo videti Srbiju kako pravi veliki korak napred sredinom februara.

Tokom decembra smo mnogo razgovarali o otvaranju Klastera 3, dostavljene su pregovaračke pozicije - šta mislite, kada će se to dogoditi?

  • Kao što sam rekao, to će biti odluka EU, ali mislim da oni vide važnost napredovanja Srbije sa Ukrajinom, sa Kosovom i Zapadnim Balkanom, svi obraćaju pažnju na sve. Mislim da ovde postoji razumevanje o donošenju nekih odluka i da postoje stvarne mogućnosti.

    Ono što čujem od evropskih lidera je da bi želeli da vide kako Srbija, sa političkog stanovišta, preduzima stvarne korake u rešavanju nekih preostalih pitanja sa Kosovom, da nastavi kurs sa Bosnom uz poruku da je to posebna država. Njeni unutrašnji upravni aranžmani su njena stvar. Mi podržavamo Dejton.

    Mislim da je Vlada Srbije obavila dobar posao pružajući određena uverenja da je put Srbije zaista evropski i da će doneti neke teške odluke potrebne za napredak. To je proces, ide se korak po korak i nadamo se da ćemo videti napredak.

Na Zapadnom Balkanu se često priča o tome koja država će se prva pridružiti EU. Kako biste ocenili poziciju Srbije u regionu? Ili su nam potrebni takozvani firstrunner-i ili ceo Zapadni Balkan treba da se pridruži Evropskoj uniji zajedno?

  • U svakoj trci imate neke konje koji brzo izlađu iz kapije, a onda ih drugi sustižu. Moje mišljenje je da kada je zemlja spremna, treba da napreduje.

    Ali opet, nemam pravo glasa jer sam Amerikanac. Mislim da ćemo videti koliko je važno da neke zemlje napreduju. Veoma sam impresioniran posvećenošću EU da napreduje po pitanju integracije celog regiona. I to je novi element. Tokom 20 godina, Evropa se na neki način pretvarala da je zainteresovana za proširenje, a sada je u poslednjih 18 do 24 meseca došlo do stvarnog napretka. Taj trend će se nastaviti jer je rešavanje pitanja Zapadnog Balkana u fokusu plana predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen. Videli smo kako Crna Gora počinje da zatvara poglavlja, tako da mislim da ćete i vi to videti. Za nas štrebere koji volimo integraciju u EU, zatvaranje poglavlja je vrlo značajno. Činjenica da je Evropa spremna da zatvori neka poglavlja znak je da ovaj proces dobija na brzini.

    Mislim da će Srbija biti vrlo uspešna i to je važno za region jer Srbija čini polovinu njegovog BDP-aSrbija je najnaprednija ekonomija. Ona je zaista kapija kroz koju će i druge zemlje početi više da se angažuju na evropskim tržištima. Mi podstičemo naše evropske partnere da rade sa Srbijom, ali i da Srbija nastavi svojim putem. Ja sam optimističan.
EUpravo zato 

Sjedinjene Američke Države su snažan podržavalac Srbije na njenom putu ka Evropskoj uniji. Kako biste se osvrnuli na mandat ambasadora Kristofera Hila i njegov veliki trud da razume perspektivu Srbije i ojača veze između naših zemalja, postavljajući temelje za dublje međusobno razumevanje i trajnu saradnju?

  • Tu sam malo pristrasan jer smo Kris i ja prijatelji već 30 godina i radili smo zajedno i bili bliski čak i kada nismo radili u istoj instituciji. Na neki način on oličava odnose između SAD i Srbije.

    Bio je ovde kao dete, pa se vratio kao mladi diplomata. Radio je ovde tokom najtežih trenutaka u odnosima naše dve zemlje, tako da sada može da svedoči o promenama u ovom društvu, mogućnostima koje su ovde dostupne, a koje nisu postojale kada je bio ovde kao dete. Mislim da je njegova prisutnost u ovom poslednjem periodu bila veoma važna, kako za Srbiju tako i za mene dok sam sedeo u Vašingtonu radeći s njim i sa 49 drugih ambasadora, da imam nekoga kome verujem, ko razume prilike u ovom društvu. On želi da vidi kako ova zemlja uspeva.

    Mislim da nema boljeg preporučnog pisma za američkog ambasadora.

Predsednik Srbije Vučić najavio je da će zemlja biti spremna za pridruživanje Evropskoj uniji do 2026. godine. Druge zemlje u regionu jednako su posvećene tom putu. Kada očekujete da će zemlje Zapadnog Balkana zvanično postati članice Evropske unije?

  • To je odluka Evropske unije, međutim, mislim da su neki lideri u EU pomalo iznenađeni koliko su zemlje ovde, uključujući vlasti u Beogradu, spremne da se brzo kreću i prave teške reforme. Tako da će oni doneti odluku uskoro.

    Ne želim da dajem prognoze. Ali ohrabruje me da će, radeći na tome, društvo biti drugačije, bolje. Sve veća integracija na ekonomskoj strani učiniće konačnu odluku o pridruživanju Srbije EU, prirodnijom.

    Opet, ja sam optimističan.