Sestričina francuske desničarke Marin Le Pen, Marion Marešal (34), osnovala je sopstvenu političku partiju koja ima za cilj da postane nova snaga sve popularnijeg desničarskog bloka u toj zemlji.
Marion Marešal je objavila da je pokrenula pokret Identitet-Slobode (Identite-Libertes) ili IDL čiji će biti predsednik.
"Želim da doprinesem pobedi nacionalnog bloka", rekla je u intervjuu za Figaro misleći na savez desničarskih partija koji je nedavno bio na korak od osvajanja većine na parlamentarnim izborima u Francuskoj.
Centralni i levičarski blok su se udružili i selektivno povlačili kandidate iz nekoliko oblasti kako bi osigurali da desnica neće osvojiti većinu u drugom krugu.
Nacionalno okupljanje, prethodno poznato kao Nacionalni front, stranka je koju je osnovao Marionin deda Žan-Mari Le Pen. Partiju danas predvodi njegova ćerka, Marin Le Pen, inače Marionina tetka. Nacionalno okupljanje je na junskim izborima osvojilo više od 31 odsto glasova što je bio veliki uspeh.
Iako se ideološki razlikuje od Nacionalnog okupljanja, Marešal je istakla da će IDL delovati kao saveznik i podržati kandidaturu Marin Le Pen za predsednika Francuske 2027. godine.
"Moj cilj je da sarađujem sa koalicijom, zajedno sa Marin Le Pen, Žordanom Bardelom i Erikom Siotijem" navela je.
Bardela je trenutno lider Nacionalnog okupljanja dok Sioti predvodi Republikansku partiju.
Ko je Marion Marešal?
Marion Žan Karolin Marešal je unuka Žan-Mari Le Pena, osnivača Nacionalnog fronta. Marešal se 2021. udala za italijanskog političara Vinčenca Sofoa sa kojim je dobila ćerku Klotildu.
Iz prethodnog braka sa francuskim biznismenom Matjuom Dekoseom ima još jednu ćerku.
Marešal je i sama bila član Nacionalnog okupljanja, a 2012. je bila najmlađa poslanica u francuskom parlamentu - imala je 22 godine.
Pet godina kasnije je odstupila sa te funkcije, a u politiku se vratila 2022. kako bi se pridružila stranci desničarskoj stranci Erika Zemura.
U udaljavanju od porodice, Marešal je 2018. odbacila dedino prezime zbog njegovih zapaljivih izjava o imigraciji i Holokaustu.
Danas koristi prezime svog očuha Samuela koji je i sam u mladosti bio član Nacionalnog fronta. On je oženio njenu majku Jan Le Pen (sestru Marin Le Pen).
Marešal je u junu ove godine izabrana za Evropski parlament i pridružila se koaliciji Evropskih konzervativaca i reformista zbog čega ju je Zemur optužio za izdaju i izbacio iz svoje stranke Rekonket.
Marešal je potom poručila da će funkciju obavljati kao nezavisni kandidat.
Za šta se zalaže IDL?
Pojmovi u imenu partije Identitet-Slobode sumiraju njihove stavove. Iz stranke su saopštili da im je cilj da odbrane francuski identitet od imigracije i islamizacije kao i da promovišu hrišćansko nasleđe. Sa druge strane, zalažu se za slobodu izražavanja i preduzetništva.
Marešal je istakla da IDL raskrstiti od "mentalnog socijalizma" koji rukovodi fiskalnom politikom Francuske i da će biti anti-woke.
Želja joj je da se ojača desničarski blok, a inspirisana je i Đorđom Meloni koja se našla na mestu premijera Italije kao predvodnik saveza tri desničarske partije.
Iako je podržavala tetku, prilično dugo su i u zavadi naročito otkad je Marin Le Pen sopstvenog oca izbacila iz stranke nakon što je rekao da je "Holokaust bio samo detalj u istoriji".
Marešal je to političko oceubistvo nazvala "okrutnom izdajom".
Da li IDL predstavlja pretnju Nacionalnom okupljanju?
Stranka je osnovana u vreme kada se Le Pen, zajedno sa nekoliko drugih partijskih zvaničnika, suočava sa optužbom za navodnu proneveru evropskih fondova. Ukoliko je proglase krivom, Le Penovoj preti i do 10 godina zatvora i kazna do milion evra.
Stručnjaci ne smatraju da IDL predstavlja ozbiljnu pretnju Nacionalnom okupljanju već da će služiti samo kao još jedan od satelita te stranke.
"Ovaj pokušaj Marion Marešal je više znak očaja. Pokretanje političke stranke je bio njen jedini način da ostane politički aktivna", rekao je Danijel Stokemer, profesor političkih nauka sa Univerziteta u Otavi.
(EUpravo zato/Al Jazeera)