Na situaciju u Gruziji reagovale visoke evropske predstavnice: Žale jer se gruzijska vlast udaljila od EU

Situacija u Gruziji izazvala je reakcije visokih evropskih političarki.

Davit Kachkachishvili / AFP / Profimedia Protesti u Gruziji

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen izrazila ježaljenje zbog odluke da Gruzija prekine pregovore o pristupanju Evropskoj uniji do 2028. godine.

"Žao nam je što se gruzijsko rukovodstvo udaljilo od EU i njenih vrednosti", napisala Fon der Lajen na platformi X, navodeći da EU stoji uz narod Gruzije i njihovom izboru za evropsku budućnost.

"Vrata ka EU ostaju otvorena. Povratak Gruzije na put EU je u rukama gruzijskog rukovodstva", dodala je predsednica Komisije.

Kos i Kalas se pridružile

Zajedničko saopštenje objavile su i visoke predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Kaja Kalas i komesarka za proširenje Marta Kos.

Evropska unija žali zbog izjave gruzijskog premijera Iraklija Kobahidzea o odluci stranke Gruzijski san da ne nastavi sa otvaranjem pregovora o pristupanju EU i odbijanju finansijske podrške EU do 2028. godine, navodi se u saopštenju.

"Napominjemo da ova najava označava odstupanje od politike svih prethodnih gruzijskih vlada i evropskih težnji velike većine gruzijskog naroda, kao što je sadržano u Ustavu Gruzije", navodi se na sajtu EU.

Printscreen/europarl.europa.eu  Marta Kos, slovenačka kandidatkinja za Komesara za susedstvo i proširenje danas je na saslušanju pred poslanicima Evropskog parlamenta

Podseća se da su postupci gruzijskih vlasti i demokratsko nazadovanje doveli do de facto zaustavljanja procesa pridruživanja već u junu ove godine i da je finansijska pomoć EU, koja direktno koristi gruzijskim vlastima, trenutno na čekanju.

Napominje se da je gruzijski narod ponovo izašao na ulice da potvrdi svoje težnje za pridruživanje Evropskoj uniji.

"EU oštro osuđuje nasilje nad mirnim demonstrantima, koji čvrsto podržavaju svoju evropsku i demokratsku budućnost. Ove akcije gruzijske vlade imaju direktne posledice na naše odnose", ističe se u saopštenju i dodaje da gruzijske vlasti moraju poštovati pravo na slobodu okupljanja i izražavanja i uzdržati se od upotrebe sile protiv mirnih demonstranata, političara i predstavnika medija.

Svi akti nasilja moraju biti istraženi, a odgovorni moraju biti pozvani na odgovornost, navodi se u saopštenju i izražava zabrinutost zbog "kontinuiranog demokratskog nazadovanja zemlje, uključujući nepravilnosti koje su se desile uoči i tokom nedavnih parlamentarnih izbora".

Takođe se napominje da EU stoji uz gruzijski narod i njegov izbor za evropsku budućnost.

"Vrata ka EU ostaju otvorena i povratak Gruzije evropskim vrednostima i putu pristupanja EU je u rukama gruzijskog rukovodstva", poručuje se u saopštenju.

AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia  Kaja Kalas na saslušanju pred Evropskim parlamentom

Šta je prethodilo?

Ove izjave usledile su nakon eskalacije tenzija između Gruzije i EU.

Gruzijski premijer Irakli Kobahidze nedavno je optužio evropske političare da se mešaju u unutrašnje stvari zemlje i koriste fondove EU kao polugu.

"S obzirom na sve ovo, odlučili smo da početak pregovora o pristupanju EU ne stavljamo na dnevni red do kraja 2028. godine", rekao je Kobahidze prošle nedelje.

Evropski parlament je takođe pozvao na ponavljanje parlamentarnih izbora u Gruziji 26. oktobra, navodeći demokratske zabrinutosti.

Najava je izazvala masovne proteste opozicionih grupa i pro-EU aktivista, koji su od tada izašli na ulice zahtevajući reforme i veće usklađivanje sa evropskim vrednostima.

(EUpravo zato/JA)