Skoro polovina firmi planira da je koristi iduće godine: Veštačka inteligencija osvaja sektor energetike

Skoro polovina komapnija u sektoru energetike planira da koristi veštačku inteligenciju (AI) u svom poslovanju u narednoj godini, navodi se u novom izveštaju norveške konsultantske kuće DNV.

Huang Ling / Xinhua News / Profimedia Demonstracija solarnih fotonaponskih panela i AI u energetici

Izveštaj DNV koji je došao do podataka o planovima firmi za korošćenje AI u energetici je zasnovan na anketi u kojoj je učestvovalo skoro 1.300 profesionalaca na višim pozicijama, kao i intervjuima sa liderima energetskog sektora i ekspertima.

Zahvaljujući AI, troškovi proizvodnje čiste energije će se do 2050. godine smanjiti za 1,3 biliona dolara, a troškovi mrežne opreme za 188 milijardi dolara, ističe se izveštaju pod nazivom Energy Industry Insights.

Kako stvari stoje, navodi se da će ukupni troškovi elektroenergetskog sistema biti smanjeni za 6% do 13%.

Digitalizacija i tehnologije koje koriste AI, kao što su pametne mreže, prediktivno održavanje i analiza podataka u realnom vremenu, već uzimaju maha u energetskom sektoru i nagoveštavaju dalje revolucionarne promene u narednim godinama, navodi DNV.

AI neizbežan element energetskih sistema

Veštačka inteligencija je sada neizbežan element energetskih sistema.

Čak 47% ispitanika reklo je da će njihova firma koristiti AI u svom poslovanju u narednoj godini, dok je taj procenat čak 69% kod onih koje DNV naziva „digitalnim liderima."

Dok 28% tvrdi su njihove organizacije napredne u digitalizaciji i pokazuju veći optimizam u pogledu ostvarivanja prihoda, profita i ciljeva dekarbonizacije, 37% je izjavilo suprotno.

DNV je ove prve nazvao nazvao "digitalnim liderima," dok za druge kaže da zaostaju u digitalizaciji.

Lideri su značajno ispred u korišćenju digitalnih tehnologija za dekarbonizaciju i energetsku tranziciju - 68% njih ima kvalitetne podatke, a 80% već ima koristi od digitalnih tehnologija, u poređenju sa 21% i 33% kod onih koji zaostaju, navodi DNV.

Što se tiče novih tehnologija uopšte, poput veštačke inteligencije (27%) i digitalnih blizanaca (34%) oko jedne trećine lidera kaže da se one primenjuju ili da su naprednim fazama, dok su ti procenti jednocifreni kod onih koji zaostaju.

Zapravo, većina onih koji zaostaju kaže da su kod njih sve ključne tehnologije za koje je DNV pitao tek u ranim fazama razvoja (planiranje ili pilot-projekti).

Tri najvažnije oblasti za primenu podataka

Tri najvažnije oblasti za primenu podataka kod digitalnih lidera su optimizacija procesa, integracija sistema i baza podataka, kao i automatizacija poslovanja.

Međutim, 50% do 60% lidera ističe i veliki ili ogroman značaj širokog spektra drugih inovacija zasnovanih na podacima, od prediktivnog održavanja do upravljanja lancem snabdevanja.

Kako navodi DNV, otpor prema promenama je glavna prepreka i za lidere i za one koji zaostaju, uz potrebu da se postigne balans između sigurnosti i spremnosti za promene u sektoru u kom neuspeh ne dolazi u obzir.

Prema rečima Lusi Krejg, direktorke za razvoj, inovacije i digitalizaciju u sektoru za energetske sisteme u DNV, energetski sektor se istovremeno bori sa izazovima digitalizacije i dekarbonizacije, pa će sposobnost prilagođavanja i inovacije biti presudni za uspeh.

(M.A./EUpravo zato/balkangreenenergynews.com)