Hemijski fakultet u Beogradu će dobiti ekspertski centar "Molekulska forenzika", a vrednost poduhvata je procenjena na 450 miliona dinara.
Ministarstvo prosvete raspisalo je tender za rekonstrukciju i dogradnju Bloka D Hemijskog fakulteta, po projektu preduzeća "Mašinoprojekt Kopring", dok je idejno rešenje osmislila kompanija "Infinity Global Consulting" iz Beograda.
Kako bi se formirala "Molekulska forenzika" predviđena je rekonstrukcija dela objekta – Bloka D, kao i njegova dogradnja ka atrijumu za formiranje stepeništa i lifta.
Prizemlje bloka D podeljeno je na dve funkcionalne celine – jednu čiji je korisnik Hemijski fakultet i koja je predmet rekonstrukcije, i drugu čiji je korisnik Matematički fakultet. Na drugoj celini će se sprovesti manje intervencije – rekonstrukcija ulazne zone i sanitarnog čvora. U delu koji pripada Hemijskom fakultetu nalaze se laboratorije i sanitarni čvor.
Šta će sve biti izgrađeno na Hemijskom fakultetu?
U podrumu je predviđeno da se formiraju tehničke prostorije za smeštaj UPS sistema i kompresorska stanica.
Novi ulaz u ekspertski centar "Molekulska forenzika" formiraće se u prizemlju, iz atrijuma. U prizemlju će biti i laboratorije i prateće prostorije.
Na prvom spratu će se nalaziti laboratorije, kabineti, sala za sastanke, prateće prostorije kao i učionica – mini amfiteatar. Ovaj nivo je funkcionalno povezan sa ostatkom zgrade preko tri postojeća koridora. Predviđeno je da koridori budu opremljeni vatrootpornim vratima koja izoluju ekspertski centar od ostatka objekta.
Prostor na drugom spratu će sadržati prohodnu krovnu terasu, ali i tri ostave.
Rok za prijavu na tender je 3. oktobar.
Inače, kako se navodi u Godišnjem izveštaju o radu za 2020. godinu, Hemijski faklutet je još 2017. godine podneo zahtev Ministarstvu prosvete za finansiranje projekta "Formiranje ekspertskog centra - Molekulska forenzika" u vrednosti od skoro 10 milijardi evra.
U okviru Investicionog okvira za Zapadni Balkan (Western Balkans Investment Framework – WBIF) 2020. godine dobijen je projekat kojim su obezbeđena sredstva za izradu detaljnog plana, kao i studije izvodljivosti.
Izrada projektne dokumentacije je počela sredinom te godine, pod vođstvom COWI-IPF Consortium, projektantske kuće koju je angažovao realizator projekta WBIF IPF, a u novembru iste godine je izrađena i finalna verzija idejnog rešenja.
Podsetimo, u prvoj polovini godine su dekani nekoliko beogradskih fakulteta upozorili da je moguće da dođe do zatvaranja pojedinih zgrada zbog nedostatka finansijske podrške u plaćanju troškova. Dekan Hemijskog fakulteta Goran Roglić tada je izjavio da nikad nisu dobijali dovoljno novca da pokriju sve stalne troškove.
"Problemi počinju izrazito 2022. godine kada je poskupela struja, tada je bilo 10 odsto, a od 2022. poskupljenje je 100 odsto za fakultete, taj deo za nas postaje neizdrživ, jer nemamo dovoljno novca, posebno za velike fakultete koji imaju veliku zgradu i veliki utrošak struje", rekao je tada Roglić.
Krajem maja doneta je i odluka da će od 1. juna fakulteti plaćati račune samo u iznosima koje im država uplati.
Inače, plan je da se deo nastave i istraživanja sa Hemijskog fakulteta odvija u okviru budućeg BIO4 kampusa.
Ceo master za biohemiju premestiće se na BIO4, a to znači da će studenti imati svetske uslove za laboratorijske vežbe i slušanje kurseva.
(EUpravo zato/Ekapija)