Jedan od načina na koji učenici mogu bolje upoznati i razumeti vršnjake iz zemalja regiona je i program Superškole.
Superškole je program školske razmene na Zapadnom Balkanu koji ima cilj da podrži procese izgradnje mira, pomirenja, interkulturalnog učenja i dijaloga između škola, učenika i njihovih zajednica.
Program deo je multidonorskog projekta Program školske razmene na Zapadnom Balkanu koji zajednički finansiraju Evropska unija i nemačko Savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ), a sprovode RYCO i GIZ.
Regionalna kancelarija za saradnju mladih (RYCO) u Srbiji u saradnji sa Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) organizovala je događaj Upoznajte Superškole - na kome su predstavljeni projekti 30 škola iz Srbije koje su izabrane u okviru trećeg javnog poziva Programa školske razmene na Balkanu poznatijeg kao Superškole.
O tome koliko im je značila ovakva razmena iskustava razgovarali smo sa predstavnicama nekoliko škole iz Srbije.
Superškole - razbijanje tabu tema
Sanja Đukić koja predstavlja gimnaziju "Tvrđava" iz Novog Sada kaže je ova ustanova prošle godine prvi put učestvovala u programu Superškola u saradnji sa jednom školom iz Mostara.
"Ovo iskustvo je za nas bilo vrlo oplemenjujuće i sve nas je obogatilo, i decu i nastavnike. Mi smo inicirali, pisali, trudili se zarad toga da deca steknu drugačije poglede na svet, upoznaju vršnjake iz regiona i da malo razbijemo predsrasude na određene teme, dok smo kasnije po završetku shvatili koliko je to zapravo bilo korisno i za učenike i za nastavnike koji su bili direktno uključeni u projekat, ali i za celu školu. Nastavnici i njihovi đaci boravili su kod nas sedam dana, kao što smo i mi kod njih u Mostaru", kaže ona.
Pošto su projektom bili oduševljeni, odlučili su da apliciraju i ove godine i da nastave sa programom razmene.
"Kako bi učesnicima pružili raznoliko iskustvo, ove godine smo izabrali jednu gimnaziju iz Sarajeva, tako da se radujemo da ćemo upoznati nove kolege, a učenici nove drugare. Prošle godine naši učenici su imali prilike da upoznaju Mostar, grad, običaje i kulturu tog mesta i to im se mnogo dopalo. Oni su nas vrlo ljubazno dočekali i učinili nam boravak vrlo prijatnim. S druge strane, kada su oni posetili Novi Sad, mi smo se trudili da uzvratimo ljubaznost i srdačnost", navodi Đukić.
Ona kaže da projekat Superškole nudi nešto što je drugačije i što nije tako često u razgovorima na redovnoj nastavi.
"Zato je ovde bilo prilike da se i neke tabu teme malo razgrnu, da se upoznaju i sa jednim delom naše istorije neposrednije, organizovane su posete muzejima, nekim institucijama i upoznavanje sa razliitim akterima u tim procesima tako da je sveukupno to za sve nas bilo jako dobro iskustvo", zaključila je naša sagovornica.
Prijateljstva kao najsvetlija tačka
Marija Ćirić, direktorka Srednje stručne škole iz Pirota kaže da se ova škola treći put prijavljuje za učešće u projektu Superškola.
"Nama je ovo treće učešće i treća odobrena aplikacija sa istom školom. U pitanju je dugoročno partnerstvo sa jednom srednjom školom iz Severne Makedonije. Ono što je nama bitno u ovom projektu je da su se stvorila prijateljstva. Pored svih aktivnosti, najsvetlija tačka jesu prijateljstva između učenika, ali i nas kolega. Mi imamo situaciju da učenici iz prvog ciklusa nastavljaju da budu u kontaktu sa svojim drugarima iz Severne Makedonije. Učenici su se međusobno posećivali. Iskustva su stvarno pozitivna, a mi nastavnici smo stekli prijatelje za ceo život i sarađujemo i na nekim drugim poljima. Ono što je bitno je razbijanje predrasuda i stereotipa, a ovi projekti su dobri i za školu i za čitavu lokalnu zajednicu da malo proširimo naše i vidike naših učenika", kaže Ćirić.
Ona navodi da su nakon ovih razmena kod učenika videli pozitivne promene.
"Pre svega što se njihovog samopouzdanja tiče, javnog nastupa i govorništva, kao i stečenog znanja i informacija jer smo imali radionice na različite teme. Tako su učili o razvijanju tolerancije, mira u regionu i tome slično", zaključuje ona u razgovoru za EUpravo zato.
Isticanje sličnosti
Dušica Biševac profesorka istorije iz XIII beogradske Gimnazije za EUpravo zato ispričala je kakva su iskustva učenika i nastavnika ove škole nakon učešća u programu Superškole.
"Naša partnerska škola je I gimnazija Sarajevo. Mi smo sa njima već imali saradnju i ona se pokazala kao vrlo kvalitetna baš u tom smislu pomirenja i ostvarivanja nekih lepih kontakata između učenika. Mi smo se bavili i prošlošću, ali i sadašnošću. Odlučili smo da i u ovom ciklusu fokus bude na sadašnjosti, da pokušamo da bar naše mikro-sredine učinimo boljim. Mi smo imali jedinstveno partnerstvo koje je ostvareno po principu home stay da učenici idu u porodice učenika domaćina, a ne da spavaju u hotelima, što je i najbolja stvar", kaže profesorka Biševac.
Ona navodi da su učenici tako imali priliku da se upoznaju sa nešto drugačijom perspektivom.
"Ali pored tih nekih različitosti, mi smo istakli sličnost. Jer, kada se uđe u neku porodicu, tu vidimo koliko smo zapravo slični. Inače, mi se nismo bavili samo nekim lakim temama. Naš osvrt na zajedničku prošlost je bio kritički, osvrt na ono što nas je pratilo devedesetih godina je takođe bio kritički, jako otvoren i sa dobrom pripremom. Učenici su naučili da je važno da se razgovara i da razumemo jedni druge, da probudimo empatiju", kaže Biševac.
Ona navodi da su učenici izuzetno zadovoljni, da se i dalje druže, a jedni kod drugih idu čak i na 18. rođendane.
"To su mladi ljudi koje smo dobro pripremali za učešće u projektu, ali su i po prirodi otvoreni, komunikativni i prijemčivi, prilagodljivi na nešto drugo i drugačije. Važno je da se u nekom tom periodu dok su mladi razvijaju u pravcu poštovanja različitosti, razvijanja tolerancije, empatije, mira i prijateljstva", zaključila je naša sagovornica.
Upoznavanju Superškola, pored predstavnika izabranih škola, prisustvovovali su i ministarka prosvete Slavica Đukić-Dejanović, ambasador Evropske unije u Srbiji Emanuele Žiofre, ambasadorka Savezne Republike Nemačke u Srbiji Anke Konrad, pomoćnica ministra turizma i omladine, Ivana Antonijević i direktorka RYCO lokalne kancelarije u Srbiji Marija Bulat.
(M.A./EUpravo zato)