Solarna energija nastavlja da obara rekorde - instalacije solarnih panela dostigle su rekordnih 597 GW u 2024. godini, što predstavlja rast od 33 odsto u odnosu na prethodnu godinu.
Ukupni instalisani solarni kapacitet u svetu premašio je 2 teravata 2024. godine. Bilo je potrebno skoro 70 godina da se dostigne prvi teravat, ali samo dve godine da se taj broj udvostruči. Ove impresivne rezultate za solarnu industriju donosi novi izveštaj "SolarPower Europe", vodeće evropske asocijacije za solarnu energiju, čiji je Udruženje OIE Srbija član.
Izveštaj "Global Market Outlook For Solar Power 2025-2029", koji pruža sveobuhvatan uvid u dinamiku i trendove solarnog sektora, pokazuje da azijsko-pacifički region ostaje vodeći pokretač solarne ekspanzije, zahvaljujući Kini, sa 70 odsto svih novih instalisanih kapaciteta u svetu. Ipak, ostvarivanje globalnog cilja od 8 TW do 2030. godine zahtevaće ubrzani razvoj, i instalisanje 1 TW solarnih kapaciteta godišnje, upozorava "SolarPower Europe".
Solarna energija u EU prvi put nadmašila ugalj
Brzi rast solarnih sistema učvrstio je ulogu solara kao ključnog izvora globalne proizvodnje električne energije. Tokom 2024. godine, solarna energija je učestvovala sa 81 odsto u svim novim kapacitetima obnovljive energije, gotovo udvostručujući svoj udeo u globalnom energetskom miksu u poslednje tri godine. Ova transformacija prvenstveno je podstaknuta tehnološkim unapređenjima, padom cena solarnih komponenti i prioritetima država koje su svoje napore usmerile na klimatsku otpornost i energetsku sigurnost.
"Iako solari i dalje predstavljaju relativno mali udeo u globalnoj proizvodnji električne energije, njegov tempo se ubrzava u svim regionima, obara rekorde, kako na tržištima koja su u razvoju, tako i u naprednim ekonomijama. Brazil je, na primer, značajno povećao svoju proizvodnju solara u poslednjih nekoliko godina i sada je peti po proizvodnji solarne energije. U 2024. godini, proizvodnja solarne energije u Evropskoj uniji prvi put je nadmašila ugalj, sa svojim udelom u miksu električne energije većim od 10% i dostigavši 20% ili više na tržištima kao što su Kipar, Grčka, Mađarska i Španija", istakli su iz "SolarPower Europe".
Rast proizvodnje solarne električne energije nadmašuje sve ostale tehnologije sa 474 TWh dodatih u 2024. godini, što je povećanje od 29% u odnosu na prethodnu godinu.
Kina ubedljivo prva po novim solarnim kapacitetima, slede SAD i Indija
U 2024. godini došlo je do značajnih promena na globalnom solarnom tržištu. Kina je instalisala novih 329 GW solara, što je više od dvostruko više kapaciteta od svih ostalih zemalja iz top 10 zajedno. Slede je Sjedinjene Američke Države (50 GW) i Indija (30,7 GW).
Ono što se nekada činilo ambicioznim sada je na dohvat ruke. Iz "SolarPower Europe" navode da je solar je na putu da premaši 7,1 TW ukupnog kapaciteta do 2030. godine, pri čemu bi godišnje instalacije mogle dostići 1 TW. Iako se očekuje usporavanje rasta na 10% u 2025. godini, što bi donelo 655 GW novih instalacija, dugoročni trend rasta ostaje. Od 2027. godine, očekuje se nastavak dvocifrenog rasta, što će globalno tržište dovesti do 930 GW godišnjih instalacija do 2029. godine.
Kina je i dalje na prvom mestu sa 985 GW ukupne instalisane snage, što čini 44% globalnog kapaciteta. Sjedinjene Američke Države zadržale su drugu poziciju sa 223 GW, iako je njihov udeo ponovo opao za jedan procenat, na 10%. Indija i Nemačka ostvarile su značajan napredak, premašivši prag od 100 GW u 2024. godini. Ovaj rast potvrđuje njihov sve veći uticaj u globalnom energetskom sektoru.
Ukupni solarni kapacitet u 2025. godini dostići će 2,9 TW
Nakon dostizanja 2 TW ukupne instalisane snage solarne energije u 2024. godini, globalni solarni PV kapaciteti će se značajno povećati, a ukupni kapacitet se predviđa da će dostići 2,9 TW u 2025. godini. U srednjem scenariju koji predviđa "SolarPower Europe", očekuje se da će ukupni kapacitet dalje rasti na 3,6 TW u 2026. godini, 4,3 TW u 2027. godini, 5,2 TW u 2028. i 6,1 TW do 2029. godine. Ove brojke ostaju u velikoj meri usklađene sa prošlogodišnjim projekcijama "Global Market Outlook".
Projekcije pokazuju da će se globalna instalacija solarne energije značajno promeniti u narednih pet godina. Kina će zadržati dominantnu poziciju, sa očekivanih 2 TW novog kapaciteta u periodu 2025-2029, dok Indija preuzima drugo mesto, nadmašujući Sjedinjene Američke Države (218 GW) sa predviđenih 237 GW novih instalisanih kapaciteta.
Nemačka i Brazil će instalisati preko 90 GW u narednom periodu, dok Turska ostvaruje veliki napredak, učvršćujući svoju poziciju među prvih deset sa očekivanih 45 GW. Italija beleži umeren rast od 5 GW, kao i Španija, Australija i Japan.
Godišnji rast od 1 TW će najverovatnije biti postignut 2030. godine
"Kada upoređujemo naša očekivanja sa najnovijim projekcijama drugih velikih solarnih analitičara za 2030. godinu, ostajemo optimističniji od svih ostalih. Naš srednji scenario vidi 7,1 TW globalnog solarnog kapaciteta do 2030. godine - nešto više od prognoze BloombergNEF-a (7,0 TW). Takođe premašujemo projekcije S&P Global (5,8 TW), ažuriranu prognozu IEA (6,7 TW) i IRENA-in VETO 2024, koji zaostaje za većinom na samo 5,5 TW", kažu iz "SolarPower Europe".
Da bi se postigao cilj do 2030. godine koji je postavljen tokom COP28, Globalni solarni savet (Global Solar Council) navodi osam ključnih preporuka, uključujući poboljšanje fleksibilnosti mreže, zatvaranje investicionih praznina, promovisanje skladištenja i racionalizaciju dozvola. Takođe naglašava potrebu za otpornim lancima snabdevanja, ESG standardima, razvojem kvalifikovane radne snage, kao i stabilnim politikama. Kako zaključuju, koordinirana globalna akcija je od suštinskog značaja za ostvarivanje solarnog potencijala i obezbeđivanje pravedne, održive energetske budućnosti.
(EUpravo to/Ekapija)