Prva zgrada u Beogradu i tek četvrta u Srbiji koja je ovo uradila! Odlučili da će se sami snabdevati strujom

Trenutno u Srbiji postoje četiri stambene zajednice koje same proizvode svoju struju.

Javier Zapatero / Alamy / Alamy / Profimedia Solarni paneli na zgradama

Beograd je konačno dobio prvu stambenu zajednicu upisanu u registar prozjumera.

Nakon Pančeva, Subotice i Niša, status kupca-proizvođača stekla je stambena zajednica koja se nalazi u Ulici Majora Zorana Radosavljevića, u Batajnici, na teritoriji opštine Zemun.

Instalisana snaga solarne elektrane na krovu zgrade je deset kW, priključena je 24. decembra 2024. godine i predstavlja podstrek za ostale stambene zajednice u Srbiji da slede put dekarbonizacije.

Trenutno u Srbiji postoje četiri stambene zajednice koje su prozjumeri sa ukupnom instalisanom snagom od 79,5 kW (Niš 50 kW, Subotica i Beograd sa po 10kW i Pančevo 9,5 kW).

Do sada je u Registar kupaca-proizvođača električne energije u Srbiji upisano 4.266 kupaca-proizvođača ukupne instalisane snage od 84,2 MW, od čega su 3.077 domaćinstva, četiri stambene zajednice i 1.185 ostalih kupaca-proizvođača.

Ko su prozjumeri?

Prozjumeri (prosumers) ili kupci-proizvođači električne energije su stanovnici ili firme koje instaliraju solarne elektrane zarad proizvodnje električne energije za sopstvene potrebe, a svi nastali viškovi se prebacuju u elektroenergetski sistem koji ima funkciju "virtuelne baterije".

Kada je potrošnja struje u domaćinstvu ili firmi veća od proizvodnje solarne elektrane, tada se "povlače" viškovi sopstvene proizvodnje, i tako opet koristimo struju koju smo sami proizveli.

Na ovaj način se smanjuju troškovi, ali i potrebe za korišćenjem fosilnih goriva u izvesnoj meri, čime poboljšavamo kvalitet vazduha.

Za razliku od "običnih" korisnika kojima se struja obračunava po principu utrošene električne energije, prozjumerima se struja obračunava po principu neto-merenja.

Neto-merenje podrazumeva da se plaća samo neto utrošena električna energija (razlika između preuzete i isporučene električne energije) – otuda i naziv neto-merenje.

Izgradnja solarne elektrane na krovu porodične kuće ne zahteva nijednu dozvolu bilo koje službe, ali je neophodno zadovoljiti uslove poput zadovoljavajućeg stanja unutrašnjih elektro-instalacija, kutije sa osiguračima, ispravnog uzemljenja kuće i gromobranske instalacije i, naravno, stabilne i ispravne krovne konstrukcije, pisali smo ranije.

(EUpravo zato/OIE)