Benefiti energetske tranzicije: Računi za struju mogu biti niži i preko 30 posto, a evo i kako

Energetska tranzcija u Evropi počinje da smanjuje račune za struju domaćinstava. Evo i na koji način

MONDO/Stefan Stojanović

Sve više solarnih elektrana i vetroparkova u elektroenergetskom sistemu Evrope povećava sate u kojima su cene struje negativne što omogućava snabdevačima da ponude posebne tarife odnosno načine obračuna kupcima što znači određivanje cene koju domaćinstvo plaća na satnom nivou i fleksibilnu organizaciju potrošnje.

Podaci za prvih šest meseci ove godine pokazuju da su kupci sa dinamičnim tarifama u plaćali struju i do 34 odsto manje nego što je bila prosečna cena na Evropskoj energetskoj berzi (EEX), naveo je Tado, nemačka kompanija za rešenja za upravljanje energijom.

Glavni razlog su negativne cene električne energije, ili veoma niske. To je situacija u kojoj u sistemu ima viška električne energije, (zbog povećane proizvodnje ili smanjene potrošnje). Počele su da se pojavljuju pre petnaestak godina što se poklapa sa većim udelom solara i vetra u proizvodnji.

Višak struje se obično dešava kada je povećana proizvodnja struje u solarnim elektranama i vetroparkovima, a u pogonu su, takođe, i druge elektrane, koje ne rade na obnovljivu energiju, i čije je zaustavljanje na sat ili dva skupo.

Višak energije u sistemu može da dovede do njegovog kolapsa, pa ta energija mora da se nekako „potroši". Proizvođačima se ponekad isplati da plate da se ta energija „skloni" iz sistema nego da zaustave proizvodnju, i imamo negativne cene.

Negativne cene su počele da imaju uticaj i na region Zapadnog Balkana, pa su neke termoelektrane morale da smanje proizvodnju.

Tado navodi da je u provoj polovini ove godine EEX zabeležio novi rekord od 226 sati sa negativnim cenama, a korist od toga imala su domaćinstva sa dinamičkim tarifama koje podrazumevaju satni obračun i fleksibilno strukturiranje potrošnje.

Prilikom korišćenja električne energije u deset najjeftinijih sati u danu, oni su struju u prvoj polovoni godine plaćali i do 34 odsto manje u odnosu na prosečnu tržišnu cenu. Procenat se odnosi samo na cenu energije, ne i na takse i naknade koje su sastavni deo računa.

U 2023. taj procenat je išao do 21 odsto, a 2022. do 17 odsto, što znači da se za dve godine duplirao. Nado kao razlog vidi rast udela obnovljivih izvora energije, koji su obezbedili energiju za 58 odsto potrošnje u prvoj polovini 2024. u Nemačkoj, što je novi rekord.

Energetska tranzicija dobra za potrošače

Simon Šmic, osnivač firme aVATTar i šef sektora za energiju u kompaniji Tado, kaže da je energetska tranzicija dobra za potrošače.

Učešće obnovljivih izvora energije u elektroenergetskoj mreži nastaviće da raste, a i oscilacije cena, što je dobra vest za domaćinstva, navodi on.

To znači da račun za struju može još više da se smanji, a prema njegovim rečima, sva domaćinstva trebalo bi da dobiju mogućnost da koriste dinamičke tarife i rešenja za upravljanje energijom koja prebacuju potrošnju toplotnih pumpi, električnih automobila ili mašina za pranje veša u vreme kada je struja najjeftinija.

Potrošači mogu da unapred planiraju kada i po kojoj ceni će raditi toplotna pumpa ili se puniti električni automobil

Nado nudi takve tarife u okviru kojih se struja naplaćuje po satu umesto da kupci plaćaju prosečnu cenu svom snabdevaču.

Zahvaljujući informacijama o cenama po satu za naredni dan, potrošači mogu da koriste njihova rešenja za upravljanje energijom kako bi unapred planirali kada i po kojoj ceni će toplotna pumpa napuniti svoj rezervoar toplote (bafer) ili električni automobil svoju bateriju. I to automatski i u skladu sa afinitetima kupca.

Ova pametna kontrola omogućava kupcima i da apsorbuju vršne cene i smanje svoje ukupne godišnje troškove energije u poređenju sa fiksnom tarifom, ali, na taj način oni i pomažu da što manje zelene električne energije iz vetroelektrana i solarnih panela ostane neiskorišćeno.

(M.A./EUpravo zato/balkangreenenergynews.com)