Stari kontinent doslovno gori: Toplotni talas nastavlja da se širi Evropom, požari besne u našem komšiluku

Španija, Rumunija i Grčka su samo neke od zemalja koje se bore sa ekstremnim temperaturama ovog leta. Ekstremne vrućine nastavljaju da prže Evropu, a požari su izbili u više zemalja Starog kontinenta, uključujući nama susedne - Hrvatsku, Crnu Goru, Severnu Makedoniju i Albaniju

Youtube printscreen/Jutarnji list Požar u Tučepima

Ekstremne vrućine nastavljaju da more Evropu, a devet opština širom Španije je pod narandžastim upozorenjem zbog visokih temperatura.

Prema španskoj meteorološkoj agenciji (AEMET), očekuje se da će najtopliji region biti Andaluzija, gde bi temperatura trebalo da poraste na 42 stepena Celzijusa. U provincijama Granada i Haen pokrenuta su narandžasta upozorenja.

"Najbolje je ako možete da ništa ne radite. Mislim, možete izaći tek posle osam uveče, jer ne možete ništa da uradite po ovoj vrućini", rekao je stanovnik Madrida.

AEMET upozorava da sa narandžastim upozorenjem postoji značajan meteorološki rizik sa izvesnom opasnošću za uobičajene aktivnosti stanovništva.

Na Balearskim ostrvima, Majorka je pod narandžastim upozorenjem za temperature koje dostižu 40°C. U planinama Madrida, međutim, maksimalne temperature biće malo blaže i neće prelaziti 34°C.

Rumunija se takođe bori sa visokim temperaturama i toplotnim talasom koji traje, a očekuje se da će temperature u drugoj polovini nedelje premašiti 40 stepeni.

"Mislim da je ovo prva godina sa tako visokim temperaturama, nikada nismo imali ovako nešto. Sećam se svog detinjstva, na televiziji su upozoravali na vrućinu, a  crveno upozorenje je važilo za temperature od 33 ili 34 stepena Celzijusa.  Sada je često i na 40 stepeni žuti alarm upozorenja, objasnio je jedan meštanin.

Prema meteorolozima, Rumunija je u julu prošla kroz najduži crveni toplotni talas u istoriji.

Za šest dana nesnosnih vrućina u zemlji su zabeležene stotine temperaturnih rekorda, sa maksimalnim vrednostima koje prelaze 41 stepen Celzijusa u hladovini u Černavodi, Bukureštu i Kalafatu (regije na jugu zemlje), dok je subjektivni osećaj da su temperature još više.

U međuvremenu, požari se šire u Grčkoj, Albaniji, Severnoj Makedoniji, Crnoj Gori i Hrvatskoj.

Youtube printscreen/Jutarnji list  Požar u Tučepima

Naređenja za evakuaciju su na snazi u nekoliko grčkih regiona, a vatrogasci su proveli noć boreći se sa požarom na ostrvu Evija.

Požari u Albaniji i Severnoj Makedoniji prete mnogim stambenim naseljima, au Hrvatskoj vatrogasci pokušavaju da obuzdaju ogroman požar u blizini grada Skradina.

Veliki požar kod Tučepa u Hrvatskoj poprimio je velike razmere, a vatrogasci su se sa vatrenom stihijom borili čitavu noć. 

Prema pisanju portala Index.hr borba sa požarom još uvek traje, a 237 vatrogasaca se uhvatilo u koštac sa vatrenom buktinjom.

"Uz 237 vatrogasaca s područja cele Splitsko-dalmatinske županije, na terenu je i 55 vatrogasnih vozila. Stanovnici su celu noć proveli na terenu s vatrogascima polivajući svoje kuće vodom i strahujući za imovinu", piše ovaj portal.

Požar je izbio i nadomak popularnog letovališta - Sutomore u Crnoj Gori. 

Prema pisanju medija, požar je izbio na Golom Brdu kod Sutomora, a vatra je zahvatila veliku površinu. Požar je izbio juče nešto posle 18 časova. Kako se navodi na društvenim mrežama, niko od turista nije ugrožen.

Ekstremna vrućina proizilazi iz velike mase vrelog vazduha koji je putovao Mediteranom iz severne Afrike i sa sobom doneo prašinu iz pustinje.

U Portugalu, ljudi su pozvani da ograniče aktivnosti na otvorenom i drže zatvorene prozore gde je to moguće zbog lošeg kvaliteta vazduha.

(M.A./EUpravo zato/Euronews.com)