Invazija muva je pogodila pojedine delove Španije, a meštani su na pravim mukama zbog insekata.
Tominjo, u provinciji Pontevedra, odjednom je prekriven muvama. Čim se izlegu, odlaze u potragu za hranom, a često ih privlače mirisi domaćinstava.
Vlasti su navele da iako ne šire zarazu, "narušavaju psihološko zdravlje ljudi".
Situacija zahteva koordinisan odgovor nadležnih službi, a navodi se da je pogođeno oko 20 oblasti širom Pontevedre.
Šta je prouzrokovalo invaziju muva?
Iako za sada ne može da se utvrdi povezanost između navale insekata u različitim opštinama, stručnjaci imaju nekoliko teorija.
Istraživači sa Univerziteta Vigo su izveli studiju u Tominju i utvrdili su da su čitavoj situaciji mogla da doprinesu dva faktora: klimatske promene i loše poljoprivredne prakse.
Toplom vremenu su prethodile jake kiše, a vlažnost vazduha je veoma visoka. Kada se to iskombinuje sa organskim materijama poput truljenja đubriva na poljima, stvara se savršena sredina za muve koje polažu jaja. Njihove larve, inače, brzo rastu.
Iako su u tom kraju oduvek postojale farme, lokalni meštani su za El Pais rekli da se polja u poslednje vreme češće đubre i prskaju kako bi se pojačala proizvodnja hrane. Đubrivo se nanosi direktno na zemlju gde ostaje nedeljama, a to je pogodno tlo za razmnožavanje muva.
Ovi insekti miruju tokom zime kada se temperature spuste ispod nule, ali neobično toplo vreme tokom zime znači da sada mogu da se razmnožavaju tokom čitave godine.
Oluje zaustavljaju njihovo širenje, ali čim se vrati kombinacija klimatskih i poljoprivrednih uslova, ponovo se pojavi i ova pošast.
Stručnjaci smatraju da, ukoliko bi se više gradova požalilo, mogla bi da se urade temeljnija istraživanja kako bi se stekla bolja slika u različitim regionima.
Za sada, 20 pogođenih mesta ujedinjeno traži odgovor od regionalnih vlasti, a naglasili su da žele zajedničku saradnju kako bi se sprečavale ovakve pojave.
Takođe se izučava kako ptice i slepi miševi jedu insekte u naporu da se smanji broj muva.
(EUpravo Zato/Euronews)