Udaljavanje od fosilnih goriva i dalje samo na papiru: "Nema naznaka" da možemo da ispunimo ciljeve Pariskog sporazuma

Kombinovane emisije fosilnih goriva i deforestacije će takođe oboriti rekord ove godine.

Omar Marques / Anadolu/ABACAPRESS.COM Elektrana koja radi na ugalj u poljskom Krakovu

Za sada nema naznaka da se udaljavamo od fosilnih goriva na šta se svet zavetovao prošle godine, a kako stvari stoje, 2024. godina će oboriti sve prethodne rekorde po globalnim emisijama ugljenika.

Novi podaci, objavljeni na klimatskoj konferenciji COP29 u Azerbejdžanu, sugerišu da će ove godine zagrevanje planete prouzrokovano sagorevanjem uglja, nafte i gasa porasti za 0,8 odsto. Emisije bi morale da padnu za 43 procenta do 2030. ako želimo da ispunimo dogovor propisan Pariskim klimatskim ugovorom - o ograničenju porasta globalne temperature na 1,5 stepeni.

Svetski lideri su se na samitu COP28 u Dubaiju složili da se treba udaljiti od fosilnih goriva što je ipak bio presedan jer se na prethodnih 27 skupova nije pozivalo na takve restrikcije.

"Istorija će nam suditi prema našim delima, a ne prema našim rečima", rekao je Sultan Al Džaber, predsedavajući samita u Dubaiju.

Stopa rasta emisija ugljenika je usporavala tokom poslednje decenije, a obnovljivi izvori energije su počeli više da se koriste. Međutim, nakon što je još jedna godina u kojoj su zabeležene visoke temperature dovela do smrtonosnih toplotnih talasa, poplava i oluja, pritisak je sada na liderima u Bakuu kako bi se konačno ograničila upotreba fosilnih goriva.

COP 20 će se fokusirati na prikupljanje biliona dolara potrebnih za države u razvoju kako bi se ograničile emisije štetnih gasova i tako poboljšali životi građana. Stanovnici se moraju zaštiti od neizbežnog klimatskog haosa koji će uslediti.

"Posledice klimatskih promena su sve dramatičnije, ali i dalje ne vidimo znake da je sagorevanje fosilnih goriva na vrhuncu. Vreme ističe i svetski lideri koji se okupljaju u Bakuu moraju da donesu brze i delotvorne odluke", poručio je profesor Pjer Fridlinstajn sa Univerziteta u Ekseteru, vođa projekta "Global Carbon Budget".

MONDO/Stefan Stojanović 

Upravo podaci ove studije pokazuju da svet još ne planira da ograniči upotrebu fosilnih goriva, a Korin Le Kere, profesorka sa Univerziteta u Istočnoj Angliji, saopštila je da su 22 zemlje ipak zabeležile smanjenje emisija, a među njima su Nemačka, SAD i Velika Britanija.

Sa druge strane, među najvećim zagađivačima se navode Kina i SAD.

Kako se navodi, emisije gasa su povećane za 2,4 odsto, nafte za 0,9 procenata (najviše zahvaljujući međunarodnim letovima) dok se očekuje da će emisije ugljenika rasti do 0,2 odsto.

Seča šuma je takođe dovela do emisija štetnih gasova, a to je najviše zabeleženo u Brazilu, Indoneziji i Demokratskoj Republici Kongo.

Kombinovane emisije fosilnih goriva i deforestacije će takođe oboriti rekord ove godine.

(EUpravo zato/Guardian)