Četrnaest evropskih udruženja poslodavaca, predvođenih francuskim MEDEF-om, pokrenulo je u Parizu Alijansu nuklearnih poslodavaca, operaciju "ekonomske diplomatije", koja ima za cilj jačanje ove industrije u EU, kako bi se bolje suočila sa izazovima pogotovo nakon povratka Donalda Trampa na vlast u SAD.
Pored MEDEF-a, učestvuju glavne organizacije poslodavaca Belgije, Bugarske, Hrvatske, Danske, Finske, Mađarske, Italije, Poljske, Rumunije, Slovačke, Švedske, Češke i britanskog CBI, iako Velika Britanija nakon Bregzita više nije članica EU.
Španija, Grčka, Irska, Holandija i Portugal su posmatrači inicijative.
Usred predizborne kampanje u Nemačkoj, gde je nuklearna energija sporna tema, nemački BDI je odsutan.
Potpisnici su saopštili da žele jasan i stabilan evropski institucionalni okvir za nuklearnu energiju, koji posebno brani "princip tehnološke neutralnosti", što znači da ostavljaju državama slobodu da biraju svoja sredstva za dekarbonizaciju energije.
"Ravnopravni tereni između različitih rešenja su od vitalnog značaja za uspeh dekarbonizacije", ocenili su oni i predložili da se klauzula za kontrolu ove neutralnosti uključi u buduće evropske direktive.
Oni su zatražili da nuklearna rešenja "mogu u potpunosti da pristupe evropskim programima finansiranja i garancija".
Saopštili su i da žele jak nuklearni ekosistem uspostavljen u Evropi, a i da EU promoviše razvoj u nuklearnoj oblasti.
(EUpravo zato/Ekapija)