Pretili su brojnim vrstama u Jadranu, a sada ih je zadesio masovni pomor: Šta se dogodilo plavim rakovima?

Reč je invazivnoj vrsti koja je godinama u Jadranu potiskivala autohtone, a sada se našla u velikom problemu. Stručnjaci smatraju da je za pomor plavih rakova odgovorno nekoliko faktora.

Facebook/La Voce Di Rovigo Pomor plavih rakova na Jadranu

Turisti su na plažama u blizini ušća italijanske reke Po poslednjih dana zabeležili masovan pomor plavih rakova.

Reč je invazivnoj vrsti koja je godinama u Jadranu potiskivala autohtone.

Tačni uzroci pomora za sada nisu poznati, ali stručnjaci imaju nekoliko hipoteza.

Jedan od mogućih uzroka je promena u kvalitetu vode. Zagađenje, uključujući hemijsko, može negativno da utiče na zdravlje rakova, a to nije retkost u ušću reke Po.

Natalia Kuzmina / Alamy / Alamy / Profimedia 

Drugi uzrok može biti bolest. Populacije rakova u visokoj gustini su podložnije izbijanju bolesti koje se brzo šire i mogu izazvati masovne pomore. Paraziti i patogeni specifični za rakove mogli bi da igraju ključnu ulogu u ovom slučaju.

Promene u temperaturi vode takođe mogu da budu značajan faktor. Nagli porast ili pad temperature može uzrokovati stres koji može da smanji otpornost rakova na bolesti. Klimatske promene i ekstremni vremenski uslovi su sve češći i mogu da imaju značajne posledice za morski život. Primera radi, smatra se da su visoke temperature mora nedavno dovele do uginuća dagnji u Malostonskom zalivu.

Konačno, pomor je mogla da prouzrokuje i anoksija, odnosno, nestašica kiseonika u vodi koja može da nastane usled cvetanja morskih algi. Njih uzrokuju veštačka đubriva što ih iz plodnih ravnica u more donosi reka Po.

Marinski biolog Mišo Pavičić iz Instituta za okeanografiju i ribarstvo u Splitu kaže da pre detaljnih laboratorijskih analiza nije moguće reći koji je glavni razlog pomora plavih rakova, prenosi Index.hr.

"Sasvim je moguće da je u igri bilo više faktora", rekao je Pavičić.

Plavi rakovi ugrožavaju autohtone vrste

Plavi rakovi (Callinectes sapidus) su izvorno vrsta koja nastanjuje istočne obale SAD. U poslednjih nekoliko decenija su se pojavili u Jadranskom moru i izazvali zabrinutost zbog invazivnog karaktera i pretnje autohtonim vrstama.

U Jadranu su prvi put zabeleženi početkom 2000-ih, a smatra se da su stigli balastnim vodama brodova iz Amerike. Brzo razmnožavanje i prilagodljivost različitim staništima omogućili su im brzo širenje duž obale.

Na području delte Neretve prvi put su viđeni 2004, a tamo su ugrozili autohtonog bočatog raka.

Od prvog viđenja proširili su se celim Jadranom i donedavno se činilo da su neuništivi.

Pavičić kaže da je područje delte Neretve žarišna tačka plavih rakova u Jadranu.

"Ali, oni se mogu naći na celom Jadranu, na mestima na kojima ima dotoka slatke vode. Plavi rakovi su grabljivci i hrane se raznovrsnim plenom pa su u kompeticiji s autohtonim vrstama", dodaje.

U Americi su delikates

Plavi rakovi prepoznatljivi su po plavo obojenim kleštima i ovalnom telu. Odrasli mogu da dosegnu širinu od oko 20 centimetara. Preferiraju estuare i priobalna područja gde se hrane raznovrsnim plenom, uključujući školjke, ribe i biljni materijal. Ima ih i u morima i u rekama. U rekama pronalaze dovoljno hrane, a u mora se vraćaju nakon parenja.

Njihova sposobnost da se prilagode različitim slovima čini ih vrlo otpornim na promene u okolini.

Cenjeni su u kulinarstvu, posebno u zemljama u kojima su autohtoni, poput SAD-a. U mnogim restoranima i ribarnicama duž istočne obale SAD-a, traženi su delikates.

(EUpravo zato/Index.hr)