Još jedno odlaganje uvođenja ETIAS-a: Novi sistem Evropske unije za putovanja ponovo čeka zeleno svetlo!

Primena ETIAS sistema, koji će uvesti dodatne procedure za putovanje u zemlje Šengena, ponovo je odložena. Državljani Srbije će i dalje moći da putuju po starim pravilima, ali novi datum uvođenja ostaje nepoznat.

Granica između Srbije i Hrvatske, Bajakovo Foto: Goran Vrhovac/Shutterstock

Na osnovu najnovijih izjava čelnika Evropske komisije i Evropske unije, najavljeno uvođenje ETIAS sistema (European Travel Information and Authorization System) za državljane 50 zemalja kojima nije potrebna viza za ulazak u zemalje Šengena, odlaže se do daljeg, saopštila je Nacionalna asocijacija turističkih agencija "Juta".

Naime, najvaljeno uvođenje sistema EES (exit/entry sistem), koji je trebalo da započene sa primenom u novembru 2024. godine, je odložen krajem oktobra 2024. na neodređeno vreme, odnosno sa najavom da će njegovo uvođenje biti tokom 2025. godine.

Ovaj sistem je trebalo da bude prvi korak ka uvođenju novih pravila ulaska u zemlje Šengena za državljane zemalja kojima nije potrebna viza (među kojima se nalazi i Srbija).

"Najnovija informacija nam pojašnjava da će EU prvo uvesti sistem EES, a onda nakon njegovog uvođenja u roku od 6 meseci biće uspostavljen sistem ETIAS. Nepoznanica je svakako datum početka uvođenja sistema EES, pa samim tim i nemogućnost određivanja tačnog ili približnog datuma kao početak korišćenja sistema ETIAS", navodi "Juta" u saopštenju i dodaje:

"U ovom trenutku je najvažnije da će državljani Srbije i u narednom periodu putovati kao i do sada, dakle, bez popunjavanja novih formulara prilikom putovanja u zemlje Šengena.

Podsetimo, početak implementacije evropskog sistema za putne informacije i autorizaciju - ETIAS, koji će važiti za zemlje koje nisu članice Šengen zone, ranije je bio najavljen za maj ove godine. Novitet koji će ETIAS sistem uvesti je plaćanje takse u iznosu od sedam evra za dobijanje putne dozvole, koja važi za zemlje Šengen zone.

Taksu bi trebalo da plaćaju svi građani, izuzev mladih do 18 godina i starijih od 70 godina. Putna dozvola za zemlje EU važila bi tri godine.

(EUpravo zato/Kurir)