Šta se događa na Santoriniju? Serija zemljotresa pogodila ostrvo, turisti odlaze, spasioci na nogama

Seizmolozi smatraju da manji potresi mogu biti predznak nečeg velikog.

John Liakos/Intime News/Athena P / Shutterstock Editorial / Profimedia Turisti napuštaju Santorini usled serije zemljotresa

Veliki broj zemljotresa pogodio je Santorini, vulkansko ostrvo u Grčkoj, što je primoralo vlasti i spasioce da postave šatore i angažuju pse tragače i dronove. Škole su zatvorene na četiri ostrva.

Meštani su upozoreni da izbegavaju okupljanja na otvorenom, proveravaju rute za evakuaciju i drže se podalje od litica kao i da isprazne bazene kako bi se izbegla šteta u slučaju potencijalnog jačeg potresa.

Grčka leži u seizmički vrlo aktivnoj oblasti gde su zemljotresi česti. Iako većina ne prouzrokuje povrede ili značajnu materijalnu štetu, ova zemlja je u prošlosti zabeležila nekoliko jakih potresa. Oni ne mogu da se predvide, ali vlasti preduzimaju sve mere predostrožnosti.

Ostrvo Santorini je nastalo nakon masivne vulkanske erupcije u antičko doba. Danas, posećuju ga milioni turista.

Naučnici su prošle nedelje uočili pojačanu vulkansku aktivnost u kalderi, ali su istakli da to nije povezano za zemljotresima.

Šta se događa na Santoriniju?

Od subote do ponedeljka je zabeleženo skoro 200 potresa jačine od 3 do 4,9 stepeni Rihterove skale.

Seizmolog Gerasimos Papadopulos je za ERT rekao da je seizmička aktivnost počela 24. januara, ali da se pojačala prošlog vikenda.

Veći potres bi mogao da dovede i do pojave cunamija, pa su meštani upozoreni da se klone priobalnih područja ukoliko osete podrhtavanje tla.

Da li zemljotres može da izazove vulkansku erupciju?

Santorini leži duž Helenskog vulkanskog luka koji se proteže od Peloponeza do Kiklada.

Još jedan podvodni vulkan Kolumbo leži oko 8 km severoistočno od Santorinija.

Ipak, seizmolozi tvrde da potresi nisu povezani sa vulkanima.

Zašto su vlasti zabrinute?

Naučnici i dalje pokušavaju da utvrde da li manji potresi predznak nečeg velikog. Papadopulos smatra da za to postoji "velika verovatnoća".

Glavna sela na ostrvu su podignuta na obodu kaldere vulkana što stvara divan pejzaž, ali i zabrinutost u slučaju da zaista dođe do većih zemljotresa.

John Liakos/Intime News/Athena P / Shutterstock Editorial / Profimedia 

Vlasti su poslale tim spasilaca opremljenih psima i dronovima kako bi postavili šatore na košarkaškom terenu u blizini glavne bolnice.

Stanovnici i hoteli su dobili nalog da isprazne bazene, a građanima je rečeno da izbegavaju stare objekte.

Kakva je istorija Santorinija?

Linija raseda koja je aktivirana bila je mesto najvećeg zemljotresa u istoriji Grčke u poslednjem veku: potres jačine 7,7 stepeni pogodio je zemlju 1956. pokrenuvši talas cunamija od 20 metara. Velika šteta je nastala na ostrvima Amorgos i Santorini, a stradalo je više od 50 ljudi.

Santorini se takođe nalazi na mestu najveće vulkanske erupcije u ljudskoj istoriji. U pitanju je minojska erupcija koja je 1600. godine pre nove ere uništila nekadašnje kružno ostrvo i dala mu današnji izgled. Veruje se da je doprinela padu drevne Minojske civilizacije.

Iako je vulkan i dalje aktivan, poslednja erupcija je zabeležena 1950.

"Vulkan na Santorini proizvodi veoma velike eksplozije svakih 20.000 godina. Prošlo je 3.000 godina od poslednje eksplozije, tako da smo mirni do sledeće", poručio je seizmolog Eftimios Lekas.

(EUpravo zato/AP)