Država u kojoj većina Srba letuje zabranjuje najam jedne vrste smeštaja: Uvode se stroga pravila za apartmane

Vlasnici hotela u Grčkoj, zemlji koju Srbi često biraju za odmor, žale se da sada ima više turističkih smeštaja za kratkoročni najam, odnosno apartmana, nego hotelskih soba.

Greek photonews / Alamy / Alamy / Profimedia Turisti u Atini

Grčki zakonodavci raspravljaju o uvođenju strogih, novih, pravila za turističke najmove u cilju suzbijanja prekomernog turizma.

Prema predloženim izmenama, renovirana skladišta, podzemni prostori i bivši industrijski objekti biće uklonjeni sa platformi za iznajmljivanje, poput Airbnb-a.

"Podrumi više neće biti dozvoljeni za korišćenje. Prostori za iznajmljivanje moraju služiti kao primarne stambene jedinice, sa prirodnim svetlom, ventilacijom i klimatizacijom", izjavila je ministarka turizma Olga Kefalojani u intervjuu za državnu televiziju pred početak rasprave.

"Uvodimo minimalne standarde za rad i bezbednost jer je ovo turistički proizvod. Naš cilj je dugoročni, održivi i visokokvalitetni razvoj grčkog turizma, a ne samo obaranje rekorda svake godine", dodala je.

Ovakav turizam doprineo ekonomiji zemlje, ali povećao životne troškove

Nacrt zakona podudara se sa jednogodišnjom zabranom izdavanja novih dozvola za kratkoročne najmove u popularnim turističkim delovima Atine, poput Kolonakija, Koukakija i Eksarhije. Kršenje ovih pravila kažnjavaće se novčanom kaznom od 20.000 evra.

Kratkoročni najmovi doprineli su širenju vitalne turističke industrije Grčke, koja je u 2023. godini direktno činila 13 odsto bruto domaćeg proizvoda zemlje. Međutim, ovi najmovi su takođe povećali životne troškove zbog viših cena zakupa tokom trenutne krize troškova života.

Vlada tvrdi da želi da uskladi koristi od turizma sa pristupačnošću stanovanja i nudi poreske olakšice vlasnicima nekretnina koji se odluče za dugoročno izdavanje umesto kratkoročnog.

Prema zvaničnim procenama, Grčka očekuje da prihodi od turizma dostignu rekordnih 22 milijarde evra u 2024. godini, zahvaljujući očekivanih 35 miliona turista.

Broj soba dostupnih za kratkoročne najmove bio je približno jednak broju soba u hotelima na nacionalnom nivou u 2023. godini, ali skoro duplo veći u centralnoj Atini, prema studiji nacionalnog udruženja hotelijera. Ovo telo zahteva strože kontrole nad nekretninama koje se iznajmljuju putem platformi poput Airbnb-a.

Intenzivna debata u grčkom parlamentu

Prvog dana rasprave, nekoliko opozicionih poslanika optužilo je vladu desnog centra da zanemaruje društvene troškove i pritisak na resurse izazvan prekomernim turizmom, pozivajući na sveobuhvatnija ograničenja za kratkoročne najmove.

"Dozvoljavate koncentraciju kratkoročnih najmova u oblastima popularnim među turistima. To drastično transformiše naselja i istiskuje stalne stanovnike," izjavila je levičarska poslanica Kaliope Veta u parlamentu.

"Širenje turizma ide nekontrolisano. Ovakav fokus isključivo na profit dešava se na štetu životne sredine i društva" dodala je.

(EUpravo zato/Euronews)