Još jedan evropski grad sledi metropole: Uvode "porez za privremene posetioce", boravak će turistima biti skuplji

Turistička taksa biće ograničena na sedam uzastopnih dana i stupiće na snagu 2026. godine.

Adam Goodwin / Alamy / Alamy / Profimedia Zamak u Edinburgu

Edinburg će postati prvi grad u Škotskoj koji uvodi turističku taksu nakon što je škotska vlada lokalnim vlastima dala ovlašćenje za uvođenje ovakvih naknada.

Gradsko veće Edinburga odobrilo je predlog pod nazivom "Porez na privremene posetioce" (Transient Visitor Levy), koji će biti primenjen 2026. godine.

Naknada je određena na pet odsto troškova smeštaja i očekuje se da će godišnje donositi do 50 miliona funti (59 miliona evra), koji će biti iskorišćeni za unapređenje grada. Međutim, neki turistički operateri strahuju da bi ova taksa mogla da odvrati putnike od posete Edinburgu.

To u praksi znači da ako vam dve noći, na primer, koštaju 200 evra, moraćete da platite 210 evra svoj boravak.

Edinburg prvi u Škotskoj uvodi turističku taksu

U septembru prošle godine, gradski zvaničnici odobrili su predlog prema kojem će gosti hotela, pansiona, hostela i smeštaja poput Airbnba plaćati pet odsto cene po sobi po noći.

Taksa će biti ograničena na sedam uzastopnih dana i stupiće na snagu 24. jula 2026. godine. Prema novom izveštaju, predloženo je uvođenje prelaznog perioda kako bi se poslovni subjekti prilagodili.

To znači da će turisti najverovatnije plaćati taksu samo za rezervacije napravljene posle 1. maja 2025. godine za boravke nakon 24. jula 2026.

Gde će novac od turističke takse biti uložen?

Gradsko veće planira da sredstva uloži u infrastrukturu, pristupačne stanove, upravljanje destinacijom, kao i u kulturu, baštinu i događaje.

Lorenzo Rossato / Alamy / Alamy / Profimedia  Edinburg uvodi turističke takse, a novac koji prikupi od njih koristiće za poboljšanje infrastrukture i usluga grada

Očekuje se da će do 2029. godine ova taksa donositi Edinburgu do 50 miliona funti godišnje. Lider gradskog veća, Kami Dej, izjavio je da će 35 odsto prihoda biti namenjeno umetničkom sektoru.

Kontroverze oko turističke takse u Edinburgu

Naknada će Edinburg svrstati među evropske turističke destinacije poput Amsterdama, gde je turistička taksa 12,5 odsto, i Berlina.

Ipak, neki turistički operateri brinu da će taksa učiniti Edinburg manje konkurentnom destinacijom i smanjiti broj posetilaca.

"Ovo je i dalje vrlo sporno pitanje. Postoji zabrinutost u vezi s ukupnom cenom za potrošače i kakav će uticaj to imati na buduće rezervacije, posebno domaćih posetilaca, s obzirom na to da kriza troškova života u Velikoj Britaniji i dalje traje", izjavio je Mark Krotal, izvršni direktor Škotskog turističkog saveza.

Međutim, Kami Dej smatra da taksa neće odvratiti turiste.

"Ne mogu da zamislim da će nekoliko funti odvratiti nekoga od posete gradu. Ako možete da priuštite stotine funti za hotelsku sobu, možete i nekoliko funti da podržite grad koji posećujete", rekao je za BBC Radio Škotsku.

Razmatranje turističke takse u škotskim visoravnima

Veće škotskih visoravni takođe razmatra uvođenje turističke takse na osnovu novih ovlašćenja škotske vlade.

Ova oblast, poznata po planinama i dolinama, godišnje privuče preko šest miliona turista, uključujući jednodnevne posetioce i putnike sa kruzera.

Kao i u Edinburgu, taksa bi bila procenat cene smeštaja po noći.

Još 2019. godine, region je razmatrao uvođenje naknade za posetioce i procenjeno je da bi mogla da donese do 10 miliona funti (12 miliona evra) godišnje za unapređenje lokalne infrastrukture.

(EUpravo zato/Kurir)