Prestonica im je starija od Rima: Za ovu zemlju kažu da je najbolja za posetu u 2025. godini

Reč je o državi koja postoji od antičkih vremena, a jedna je od 6 zemalja koje "žive" već hiljadama godina, pored Kine, Irana, Grčke, Egipta i Japana.

Universal Images Group North America LLC / DeAgostini / Alamy / Alamy / Profimedia Jermeni planinu Ararat smatraju svetinjom

Jermenija je divna zemlja koja nije još poklekla pod velikim naletom turista.

Poznata je po bogatoj istoriji, kulturi i prirodnim lepotama, a portal "Lonely Planet" ju je uvrstio u 10 najboljih zemalja koje treba posetiti u 2025. godini.

Graniči se sa Gruzijom, Azerbejdžanom, Iranom i Turskom, a smeštena je na raskrsnici puteva jugozapadne Azije i istoka Evrope.

Jermenija je bila prva država koja je hrišćanstvo proglasila nacionalnom religijom, još početkom 4. veka.

Reč je o državi koja postoji od antičkih vremena, a jedna je od 6 zemalja koje "žive" već hiljadama godina, pored Kine, Irana, Grčke, Egipta i Japana.

Jermenija se prvi put pominje u zapisima 520. godine pre nove ere.

Osim što je prva priznala hrišćanstvo, smatra se da je tamo izgrađena i prva crkva na svetu - Ečmijadzinska katedrala iz 4. veka.

Takođe, jermenska ćirilica je jedna od naprednijih na svetu. Jermensko pismo se koristi od 406/407. godine, a osmislio ga je Sveti Mesrop Maštoc, jermenski crkveni vođa koji je prilikom prevođenja hrišćanskih tekstova na maternji jezik zaključio kako se za pojedine reči ne mogu koristiti pisma susednih naroda jer im nedostaju glasovi karakteristični za jermenski jezik.

Zato je izmislio pismo pod uticajem grčkog alfabeta. Na početku se sastojalo od 36 slova, kojima su od 10. do 12. veka dodata još tri. Jermenska slova su se sve do uvođenja arapskih brojeva u 8. i 9. veku bila potrebna i za pisanje jermenskih brojki.

Šta se može još obići u Jermeniji?

U zemlji postoji veliki broj znamenitosti koje bi valjalo obići ukoliko vam se stekne prilika.

Ističu se upečatljivi manastiri, nova Jermenska nacionalna staza, a ljubitelji vina mogu da uživaju u nekim od neverovatnih vinograda.

Hervé Champollion / akg-images / Profimedia  Manastir Gegard je delimično isklesan u stenama

Jedna od najpopularnijih destinacija je manastir Gegard, jedinstveni kompleks Jermenske apostolske crkve, uklesan u stenama. U 4. veku ga je osnovao Sveti Grgur Iluminator na mestu gde se u pećini nalazi sveti izvor.

Manastir se nalazi na Uneskovoj listi svetskog nasleđa.

Ko voli da šeta i razgleda, može posetiti prestonicu Jerevan. Kao i u mnogim drugim gradovima, uoči Božića vlada praznična atmosfera.

U pitanju je jedan od najstarijih gradova sveta, a to je ujedno i 13. jermenska prestonica. U 8. veku pre nove ere ga je osnovao kralj Argištis I. Jerevan je 29 godina stariji od Rima, a 2018. je proslavio 2.800 godina od osnivanja.

Iz Jerevana se dalje može putovati u druga jermenska mesta, poput jezera Sevana, najvećeg u toj zemlji.

Jedan od simbola zemlje je planina Aratat koja je predstavljena i na njihovom nacionalnom grbu. Veruje se da je baš tamo Noje prispeo posle potopa, opisanog u Bibliji. Tamo se nalaze i dva vulkana - Veliki i Mali Ararat. Ipak, Ararat se nalazi na teritoriji današnje Turske, prema sporazumu iz 1921. godine koji Jerevan i dan-danas u potpunosti ne priznaje.

Planina se jasno vidi sa skoro svih lokacija u Jermeniji, uključujući glavni grad Jerevan, a jermenski umetnici ga često prikazuju u svojim delima.

Kajsija potiče iz Jermenije

Smatra se da kajsija vodi poreklo iz Jermenije, zahvaljujući prodoru iz Azije u Evropu. Francuski biolog De Porderl je u 18. veku napisao da ime ovog drveta potiče iz Jermenije, odakle je preneto u evropske zemlje.

(EUpravo zato)