Tramp uvodi carine, Evropa uzvraća - a ko pobeđuje? Kako trgovinski rat pogađa evropske radnike i kompanije

Uvozne tarife koje je uveo predsednik Sjedinjenih Američkih Država su neopravdane, ocenjuje Evropska konfederacija sindikata i poziva Evropsku uniju da odgovori merama koje će štititi radna mesta i industriju.

Donald Tramp će se ponovo naći u Beloj kući, a to posebno brine Evropu Foto: Gordon Annabelle/CNP/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Odluka američkog predsednika Donalda Trampa da SAD uvedu carine od 25 odsto na strani čelik i aluminijum imaće negativne posledice za evropske radnike i kompanije, jer je Amerika drugo najveće tržište za proizvođače čelika sa prostora Evropske unije, ocenila je Evropska konfederacija sindikata, prenosi portal Ujedinjenih granskih sindikati Nezavisnost.

Povodom najave predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen da će EU zaštititi svoje kompanije i zaposlene od posledice nove američke carinske politike, EKS je poručila da EK mora da sarađuje sa sindikatima u kreiranju odgovarajućih mera kako bi se izbegao dalji pritisak na radna mesta i kompanije, kao i na inflaciju.

Kako je preneo britanski BiBiSi, iz EU su nagovestili da neće dozvoliti da Trampove carine ugroze njihov izvoz čelika i aluminijuma. Evropska ‘premijerka’ Fon der Lajen najavila je "energične, proporcionalne protivmere". To je bila prva reakcija Brisela nakon što je predsednik SAD naredio da od 12. marta uvozna taksa na sav uvozni čelik i aluminijum bude 25 odsto, čime je Amerika ukinula carinska izuzeća za svoje saveznike, uključujući Kanadu i Evropsku uniju.

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen Foto: Foto: Petar Aleksić

"Ovo je velika stvar, početak ponovnog bogaćenja Amerike. Naša nacija zahteva da se čelik i aluminijum proizvode u Americi, a ne u stranim zemljama", izjavio je Donald Tramp, potpisujući proglas o novim carinskim merama. Inače, SAD su najveći svetski uvoznik čelika i alumijuma, a njeni glavni dobavljači su Kanada, Brazil i Meksiko.

Nema pobednika u ovakvim ratovina

Iz EKS su saopštili da "pored odgovora na neposrednu pretnju, prioritet mora biti stvaranje proaktivne evropske industrijske politike podržane trajnim investicionim mehanizmom". U tom kontekstu, EKS podseća da su prošle sedmice desetine hiljada radnika demonstrirale u Briselu zahtevajući akciju EU za spas evropskih industrija od krize zbog koje preti otpuštanje 100.000 radnih mesta u kompanijama poput Audija, Folksvagena, Tisenkrupa, Nortvolta…

Zamenik generalnog sekretara EKS-a Klas Mikael Stal ukazao je da "u trgovinskim ratovima nema pobednika".

"Zajedno sa našim članicama proučavamo konkretne posledice za evropske radnike, ali je već sada jasno da će ove (američke) neopravdane tarife negativno uticati na kvalitetne poslove i najugroženije kategorije ljudi. Tarife su u stvari porez na uvoz koji će plaćati uglavnom američki potrošači i mnoga preduzeća kojima su čelik i aluminijum sirovine. Čak i ako kratkoročno sačuvaju neka radna mesta u američkim čeličanama, carine će povećati inflaciju i prouzrokovati gubitak posla za mnogo više radnika u SAD", upozorio je Stal.

Stav EKS-a je da zaposleni osete sav teret svakog trgovinskog rata, zbog čega radnici moraju biti u centru odgovora Evropske unije na rastuću globalnu neizvesnost. To znači da EU konačno mora uspostaviti proaktivnu industrijsku politiku koja će biti podržana neophodnim ulaganjima, direktivom o pravednoj tranziciji i brigom o svakom radniku.

(EUpravo zato/Nezavisnost)