Visoke plate, dobar život, ali u penziju će se ići dve godine kasnije! Evropska zemlja produžava starosnu granicu

Slovenija diže prag za odlazak u penziju.

Foto: Luka Dakskobler

Slovenačka vlada planira da poveća starosnu granicu za odlazak u penziju za dve godine. Pregovori o penzijskoj reformi ušli su u drugu fazu, a za stolovima pregovaračkog tima već je otvoreno razmatranje članova zakona.

Dokument pokazuje, kako prenosi Radio Slovenija, da vlada planira da poveća starosnu granicu za odlazak u penziju i procenat doprinosa.

Što se tiče uslova za odlazak u penziju, i dalje ostaje predlog da osiguranik stiče pravo na starosnu penziju sa navršenih 67 godina života ako ima najmanje 15 godina staža osiguranja.

Nakon navršenih 40 godina penzijskog staža bez dokupa za sticanje prava na starosnu penziju, osiguranik bi 2028. godine trebalo da navrši 60 godina i 3 meseca, a 2034. godine 61 godinu i 9 meseci.

Bilo bi izuzetaka, snižavanje starosne granice za decu, obavezno služenje vojnog roka, učlanjenje na osiguranje pre 20. godine.

Što se tiče penzijske osnovice, u ovom trenutku se uzimaju u obzir bilo koje 24 uzastopne godine. Ministarstvo predlaže da se za lica od 40 i više godina isključi pet godina staža osiguranja, koji su najnepovoljniji za osiguranike.

Procenat doprinosa bi se povećavao svake godine – sa sadašnjih 63,5 odsto za 40 godina staža osiguranja, postepeno bi se povećavao i na kraju prelaznog roka za osiguranike iznosio bi 70 odsto, a za 15 godina staža osiguranja procenat određivanja utvrđivao bi se po stopi od 30 odsto, piše Capital.ba.

Kako je u ostatku Evrope?

U ostalim evropskim zemljama generalno postoje značajne razlike u starosnim granicama za odlazak u penziju i uslovima za ostvarivanje pune penzije.

U Francuskoj je starosna granica podignuta sa 62 na 64 godine, a za punu penziju potrebno je 43 godine radnog staža. Oni koji ne ispune taj uslov moraju raditi do 67. godine.

U Nemačkoj je starosna granica postepeno povećana na 67 godina za generacije rođene 1964. i kasnije. Puna penzija je moguća tek posle 45 godina staža.

U Holandiji i Danskoj starosna granica je gotovo 67 godina, ali se u Danskoj dodatno prilagođava životnom veku i u budućnosti će rasti. Do 2040. godine očekuje se da će iznositi 70 godina, a potencijalno i više.

U Španiji se u penziju odlazi sa 65 godina, dok je u Austriji granica 65 godina za muškarce, dok žene trenutno odlaze sa 61 godinom, ali će se ta granica do 2033. izjednačiti.

U Italiji je zvanična granica 67 godina, ali razni izuzeci omogućavaju odlazak u penziju već sa 62 godine, često uz pune iznose. Planovi su da mlađe generacije rade i do 71. godine.

U Grčkoj i Luksemburgu radnici mogu u penziju sa 62 godine, što ih svrstava među zemlje sa najnižim pragom u EU.

U Hrvatskoj se pravo na starosnu penziju stiče sa 65 godina i najmanje 15 godina staža. Za žene važi prelazni period tokom kojeg se granica postepeno povećava – u 2023. godini iznosila je 63 godine i tri meseca.

(EUpravo zato)