Lekari u Evropi su sve stariji! Jedna zemlja se ističe, svaki četvrti ima više od 65 godina - evo gde je Nemačka

Ko leči Evropljane?

Christine Biau / Sipa Press / Profimedia Stariji lekar u Francuskoj u kućnoj poseti svojim pacijentima

Podaci iz 2022. godine pokazuju da medicinska radna snaga Evropske unije (EU) ubrzano stari. Dvanaest zemalja EU prijavilo je da je udeo lekara starijih od 55 godina veći od 40 odsto, objavio je Eurostat.

Italija je zabeležila najveći udeo lekara starosti preko 65 godina (26,7 odsto), a u ovoj starosnoj kategoriji je slede Mađarska (22,4 odsto) i Estonija (22,3 odsto). Nemačka je imala najveći udeo lekara starosti između 55 i 64 godine sa 36 odsto, za njom idu Bugarska (33,9 odsto) i Letonija (27,4 odsto).

Nasuprot tome, Malta je imala najveći udeo mlađih lekara sa 46,1 odsto, zatim Rumunija (34,6 odsto) i Holandija (29,7 odsto).

Holandija je zemlja sa najvećim brojem lekara opšte prakse

Procenjuje se da je 2022. godine u EU bilo 1,83 miliona lekara, od toga više od 480 hiljada lekara opšte prakse, odnosno lekara koji pružaju sveobuhvatnu medicinsku negu ne ograničavajući se na određenu medicinsku oblast.

Holandija je prednjačila kada je u pitanju odnos lekara opšte prakse sa 183,4 lekara na 100 hiljada stanovnika. Slede je Irska (174,1), Austrija (146,1) i Kipar (137,7). Portugal je prijavio visok broj lekara opšte prakse, međutim ova cifra se odnosi na lekare koji imaju dozvolu da rade, a ne na lekare opšte prakse, što čini ovaj podatak neuporedivim.

Za razliku od toga, najmanji broj lekara opšte prakse na 100 hiljada stanovnika zabeležen je u Grčkoj (45,8), Bugarskoj (59,8) i Švedskoj (62,2).

Još jedno polje gde je evropsko zdravstvo "tanko"

Loše stanje u zdravstvu Evrope pokazuje i činjenica da našem kontinentu fali i medicinskih sestara i tehničara. Ovo je prpeoznala Evropska unija koja je krajem prošle godine predstavila novu inicijativu usmerenu na povećanje atraktivnosti profesije medicinskih tehničara i sestara kako bi se suprotstavilo trenutnom nedostatku medicinskog osoblja širom Evrope.

Stefan Stojanović 

Ova inicijativa je zajednički napor Evropske komisije i Regionalne kancelarije Svetske zdravstvene organizacije (SZO) za Evropu, fokusirana na zadržavanje postojećih medicinskih tehničara i sestara i povećanje njihovog broja u državama članicama EU.

Finansirana kroz program EU4Health, liniju finansiranja zdravstva uspostavljenu kao odgovor na pandemiju COVID-19, inicijativa vredna 1,3 miliona evra će tokom naredne tri godine sprovesti različite mere u najmanje polovini država članica EU, sa prioritetom na one koje se suočavaju s najtežim nedostatkom medicinskih tehničara i sestara.

Ove mere uključuju programe mentorstva i obuke osmišljene da privuku mlade studente i profesionalce srednjih godina u oblast nege.

Dva izazova za Evropu

Jedan od ključnih ciljeva ove inicijative je izrada izveštaja koji analizira interes mladih za karijeru medicinskih tehničara, a koji će biti korišćen za informisanje "političkog dijaloga“ na nivou EU.

"Medicinske sestre su kičma naših zdravstvenih sistema i ključne su za osiguranje da pacijenti dobiju visokokvalitetnu, profesionalnu negu kada im je potrebna", rekla je komesarka za zdravstvo EU Stela Kirijakides, ističući važnost ove inicijative.

Evropa se, podsetimo, suočava sa dvostrukim izazovom: starenjem stanovništva koje će zahtevati više zdravstvenih usluga i talasom penzionisanja u okviru zdravstvene radne snage. Rešavanje nedostatka radnika u zdravstvu usred rastuće potražnje predstavlja prioritet za novu Evropsku komisiju.

(EUpravo zato)