SAD i EU sklopile sporazum posle meseci zategnutih odnosa: Dogovorene carine od 15% na evropske proizvode

Nakon višemesečnih tenzija, SAD i EU postigle su istorijski trgovinski dogovor.
Ursula fon der Lajen i Donald Tramp: Postignut dogovor o carinama Foto: EC - Audiovisual Service

Sjedinjene Američke Države i Evropska unija postigle su okvirni trgovinski sporazum oko carina kojim je okončan višemesečni zastoj između dva najveća svetska ekonomska partnera.

Dogovor je postignut nakon ključnih pregovora američkog predsednika Donalda Trampa i predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen, koji su se sastali u Škotskoj. SAD su pristale na carinu od 15 odsto na svu robu iz EU što je duplo manje od ranije najavljene stope od 30 odsto koju je Tramp planirao da uvede već u petak.

Tramp je poručio da će EU otvoriti svoje tržište za određene američke proizvode bez ikakvih carina. Fon der Lajen je dogovor nazvala "važnim iskorakom" koji će doneti stabilnost, podsećajući da ove dve ekonomije zajedno čine skoro trećinu svetske trgovine.

Tramp je svoj mandat započeo carinama kao sredstvom pritiska u međunarodnoj trgovini, a slične sporazume prethodno je sklopio i sa Velikom Britanijom, Japanom, Indonezijom, Filipinima i Vijetnamom, iako nije ispunio najavljeni cilj "90 sporazuma u 90 dana".

Francuski ministar za evropska pitanja Benjamin Hadad ocenio je dogovor kao "neizbalansiran", iako je pozdravio činjenicu da su pojedine ključne francuske industrije, poput proizvođača alkoholnih pića, izuzete iz režima carina.

"Sporazum Evropske komisije sa SAD donosi privremenu stabilnost, ali nije ravnotežno postavljen", naveo je Hadad na mreži X.

Sporazum je objavljen u nedelju (27. jul) nakon privatnih razgovora Trampa i fon der Lajen u Trampovom golf kompleksu Turnberi u Južnom Erširu. Tramp, koji je na petodnevnoj poseti Škotskoj, rekao je: "Postigli smo dogovor. To je dobar dogovor za sve." Fon der Lajen ga je nazvala "velikim uspehom nakon teških pregovora".

EU će u naredne tri godine uložiti 600 milijardi USD u SAD, kaže Tramp

Tramp je najavio i da će EU u naredne tri godine uložiti 600 milijardi dolara u SAD, uključujući i u američku vojnu opremu, kao i dodatnih 750 milijardi u energente, pre svega u tečni prirodni gas, naftu i nuklearna goriva, što bi, prema rečima fon der Lajen, trebalo da umanji zavisnost Evrope od ruskih izvora energije.

Ursula fon der Lajen i Donald Tramp: Postignut dogovor o carinama Foto: FRED GUERDIN/FRED GUERDIN

Neki proizvodi neće biti obuhvaćeni carinama, uključujući avione i delove za avione, određene hemikalije i pojedine poljoprivredne proizvode. Očekuje se i poseban sporazum o poluprovodnicima.

Ipak, Tramp je potvrdio da ostaje na snazi 50 odsto carine koju su SAD ranije uvele na čelik i aluminijum iz celog sveta.

"Zahvaljujem predsedniku Trampu na ličnom zalaganju i vođstvu koje je dovelo do ovog proboja. On jeste tvrd pregovarač, ali zna da pravi dogovore", rekla je fon der Lajen.

Ko je pobednik?

Obe strane sporazum mogu predstaviti kao pobedu, ocenjuje BBC. Za EU je mogao biti znatno gori, iako nije tako povoljan kao dogovor koji je Velika Britanija postigla (10 odsto carina), u rangu je sa sporazumom koji je Japan postigao prošle nedelje (15 odsto).

Za SAD, ovo znači očekivanih 90 milijardi dolara prihoda od carina, prema prošlogodišnjim podacima, kao i stotine milijardi stranih investicija koje će ući u zemlju.

Tramp je proslavio dogovor kao "najveći trgovinski sporazum u istoriji", iako ostaje nejasno šta tačno EU dobija zauzvrat. Fon der Lajen je naglasila potrebu za "ponovnim uspostavljanjem ravnoteže" u trgovinskim odnosima, iako je EU do sada tvrdila da je odnos ravnotežan jer više uvozi američke usluge nego što ih izvozi.

Njena retorika delovala je kao pokušaj da govori "Trampovim jezikom" kako bi obezbedila sporazum.

Dogovor je objavljen nakon što je Tramp završio partiju golfa u Turnberiju sa gostima i porodicom, uključujući sina Erika, uprkos povremenoj kiši.

Trgovinski partneri

U 2024. godini robna razmena između EU i SAD iznosila je oko 976 milijardi dolara. SAD su uvezle oko 606 milijardi dolara robe iz EU, dok su izvezle oko 370 milijardi, što je jaz koji Tramp već godinama kritikuje, smatrajući da takvi odnosi znače da Amerika "gubi".

Da je najavljena carina stupila na snagu, pogođena bi bila roba iz cele Evrope, od španskih lekova, preko italijanske kože, nemačke elektronike, do francuskih sireva. EU je najavljivala protivmere, uključujući carine na delove za američke automobile, avione Boing i goveđe meso.

Kakve su reakcije?

Evropski lideri su oprezno pozdravili dogovor.

Irski premijer Mišel Martin upozorio je da će trgovina ipak postati "skuplja i izazovnija", jer carine ostaju više nego ranije. Irska je, inače, članica EU koja najviše izvozi na američko tržište.

Nemački kancelar Fridrih Merc napisao je na mreži X da bi trgovinski sukob teško pogodio Nemačku. "Stabilni i predvidivi trgovinski odnosi sa pristupom tržištu su korisni za sve, i kompanije i potrošače," naveo je.

Italijanska premijerka Đorđa Meloni pozdravila je dogovor, ali je poručila da "treba sačekati detalje", prenosi novinska agencija Ansa.

Britanski premijer Kir Starmer planira da se sastane sa Trampom u ponedeljak, takođe u Turnberiju.

(EUpravo zato)