Kad kvadrat košta kao zlato, o bebama se manje misli: Visoke cene stanova "odlažu" roditeljstvo u ovoj zemlji

Zbog sve viših cena stanova, sve više mladih parova u Holandiji odlaže zasnivanje porodice.

Mama i beba Foto: Natalia Deriabina/Shutterstock

Rast cena stanova u Holandiji negativno utiče na natalitet, jer sve više porodica odlaže rađanje dece u oblastima gde su kuće najskuplje, pokazuje novo istraživanje.

Prema podacima zvanične statističke agencije CBS, žene koje žive u regionima gde prosečna cena kuće iznosi 450.000 evra imaju 10,4 odsto manju verovatnoću da postanu majke u poređenju sa ženama iz krajeva gde kuće koštaju oko 200.000 evra.

Analiza kretanja u periodu od 2013. do 2023. godine, koju su zajedno sproveli CBS i biro za demografska istraživanja, pokazuje i rastući jaz između onih koji žive u iznajmljenim stanovima i vlasnika nekretnina.

Žene koje žive kao podstanarke u najskupljim oblastima imaju 8,4 odsto manju šansu da dobiju dete, dok je među ženama koje žive u sopstvenom domu stopa rađanja za 5,1 odsto viša.

Statistika takođe pokazuje da se razlika produbljuje sa rastom cena. U iznajmljenim stanovima, u oblastima gde prosečna cena kuće poraste sa 200.000 na 450.000 evra, stopa žena koje dobijaju dete opada sa 4,1 odsto na 3,7 odsto. Nasuprot tome, među vlasnicama stanova u istim oblastima, natalitet raste sa 6,9 odsto na 7,2 odsto.

Iz CBS-a navode da ovi brojevi jasno pokazuju kako tržište nekretnina utiče na odluku o osnivanju porodice. Ljudi u skupljim delovima zemlje teže prelaze iz podstanarskog statusa u vlasništvo, a istovremeno je u ponudi sve manje stanova i kuća pogodnih za porodični život.

U prethodnim istraživanjima, utvrđeno je i da su parovi bez dece mlađi od 40 godina, koji žive kao podstanari, četiri puta češće izražavali želju da se presele, ali nisu mogli da pronađu odgovarajući dom.

(EUpravo zato/Dutch News)